Data publikacji: 2006-02-07
VAT 2006
Opracowanie przeznaczone jest dla wszystkich tych, którzy - prowadząc własną działalność gospodarczą - szukają pomocy w poprawnym interpretowaniu przepisów o podatku od towarów i usług. To wydanie „Poradnika” będzie pomocne również tym wszystkim, którzy pragną usystematyzować swoją wiedzę na temat VAT. Staraliśmy się, by opracowanie to miało charakter przekrojowy - dlatego omawiamy zakres podmiotowy i przedmiotowy przepisów o podatku od towarów i usług, przedstawiamy przypadki, w których istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia od opodatkowania, przypominamy zasady ustalania miejsca świadczenia opodatkowanego, kalkulacji podstawy opodatkowania, sposoby rozliczenia z podatku oraz obowiązki sprawozdawcze i dokumentacyjne. Poruszamy kwestię zasad wystawiania i korygowania faktur oraz prowadzenia kas fiskalnych.
Ewa Błaszczak,
Dominika Dragan-Berestecka
Stan prawny na 24 stycznia 2006 r.
Szczególne miejsce zostanie poświęcone rozliczeniom dokonywanym w ramach handlu unijnego, czyli m.in. wewnątrzwspólnotowej dostawie czy wewnątrzwspólnotowemu nabyciu towarów.
Opracowanie zawiera też analizę praktycznych problemów, z którymi najczęściej borykają się podatnicy. Do zagadnień takich należy zaliczyć m.in. rozliczenia VAT związane z nabyciem oraz eksploatacją samochodów.
Przedstawiamy regulacje, jakie zostały wprowadzone nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług, które weszły w życie 1 czerwca 2005 r. Jest to pierwsza tak obszerna nowelizacja. W znacznej mierze ma ona na celu doprecyzowanie dotychczasowych przepisów i wyjaśnienie wątpliwości. Wprowadziła m.in. modyfikację opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów, zmianę definicji towarów o małej wartości i próbek, definicję samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej, a także nowe rozwiązania, takie jak np. „ulga na złe długi” czy nowe zasady obniżania podatku należnego przy zakupie samochodów.
Podatnicy VAT
Podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.