Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-02

Nowe prawo w nowym roku

Przełom roku to tradycyjnie okres wprowadzania przez ustawodawcę zmian do przepisów. Przełom lat 2005/2006 nie różni się w tej materii od innych lat, dlatego też osoby korzystające na co dzień z prawa oraz podmioty, których sytuacja prawna lub ekonomiczna zależy od dostosowania się do zmian legislacyjnych, zmuszone są zapoznać się z nowymi aktami. Sytuacja roku 2006 jest o tyle specyficzna, iż po zmianach wprowadzanych od 1 stycznia należy spodziewać się kolejnych nowelizacji, co spowodowane jest przejęciem władzy przez nową formację. Nie zmienia to jednak w niczym faktu, że warto poznać dotychczasowe zmiany, ponieważ niejednokrotnie są one głębokie i systemowe.

Renata Jęsiak, Wojciech Jęsiak
Stan prawny na 1 stycznia 2006 r.
„Poradnik” oddawany do rąk Czytelników ma za zadanie przybliżyć nowości legislacyjne wchodzące w życie na przełomie lat. Intencją autorów było dość szczegółowe przedstawienie zmian w prawie w większości dziedzin, z jakimi spotykają się nasi Czytelnicy, w szczególności ci prowadzący działalność gospodarczą. Nie można było pominąć także zagadnień, które ulegają nowelizacji corocznie, np. diety z tytułu podróży służbowych, minimalne wynagrodzenie za pracę. Dużo miejsca poświęciliśmy ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, który to akt dość gruntownie zmienia zagadnienie kosztów sądowych. Ustawy zostały pogrupowane tematycznie, a w ramach rozdziałów opisane są w kolejności od najważniejszych aktów lub w kolejności wchodzenia w życie. Mamy nadzieję, iż „Poradnik” pomoże naszym Czytelnikom w swobodnym poruszaniu się po meandrach najnowszych nowelizacji prawa.
Zmiany w przepisach prawa podatkowego
Podatki omawiamy szczegółowo w „Poradnikach” nr 1, 2 i 5 z 2006 r. W tym miejscu naszkicujemy zatem pewne podstawowe informacje.
Ustawa o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw
Nowelizacja ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2005 r. nr 143, poz. 1199), dokonana ustawą z dnia 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 143, poz. 1199), w części wchodzącej w życie 1 stycznia 2006 r. wprowadza przede wszystkim pojęcie cen transferowych oraz procedurę zawierania porozumień w sprawie ustalania cen transferowych. Procedura ta jest szczególnie istotna dla firm, które prowadzą współpracę gospodarczą z firmami powiązanymi z nimi tak kapitałowo, jak i osobowo. Po nowelizacji firmy te będą mogły ustalić, czy zastosowane przez nie ceny uzyskają aprobatę urzędu skarbowego, i mieć pewność, iż w późniejszym terminie organ podatkowy nie zakwestionuje przeprowadzonej transakcji.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00