comment
Artykuł
Data publikacji: 2006-01-10
Prawo pracy w 2006 roku
Jak wiadomo, przepisy prawa pracy stoją na straży interesów pracowniczych. Znajduje to swoje uzasadnienie w - uznawanej za słabszą - pozycji pracowników, a tym samym przyjętym za korzystniejsze położeniu pracodawców. Na podobnym stanowisku stoi też sam ustawodawca: wiadomo przecież, że prawo pracy pełni funkcję ochronną w stosunku do pracowników.
Anna Korotyńska
Stan prawny na 3 stycznia 2006 r.
To właśnie pracodawca został obciążony większością obowiązków związanych z formalną stroną nawiązania, utrzymywania i rozwiązywania umów o pracę. Tym bardziej więc konieczna jest znajomość chociażby podstawowych regulacji z zakresu prawa pracy przez każdego, kto jest pracodawcą. Nieznajomość prawa nie stanowi bowiem żadnego wytłumaczenia dla niedopełnionych obowiązków.
„Poradnik” stanowi niejako zbiór najbardziej istotnych zagadnień dotyczących prawa pracy. Wiele z nich, zwłaszcza w świetle stosunkowo niedawnych zmian w przepisach, wciąż budzi wątpliwości w stosowaniu. Ujęliśmy je na tyle szeroko, by stworzyć niejako całoroczne kompendium niezbędnej wiedzy każdego kadrowca i pracodawcy. Ponadto proponujemy Państwu krótkie omówienie również pozakodeksowych form zatrudniania, zwłaszcza że pracodawcy coraz częściej poszukują mniej kosztownych i bardziej elastycznych form korzystania z pracy innych osób.
Obowiązujący kodeks pracy poddawany jest stałej krytyce, jako nieprzystający do warunków panujących na rynku pracy. Dlatego przedstawiamy Państwu krótki przewodnik po najnowszym projekcie kodeksu pracy, który jest efektem ponadtrzyletnich prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Głównym założeniem w trakcie prowadzenia prac nad projektem było utrzymanie zarówno ochronnej w stosunku do pracowników funkcji prawa pracy, jak i wprowadzenie rozwiązań pozwalających na elastyczne kształtowanie stosunków pracy. Co prawda trudno jest teraz powiedzieć, czy i kiedy zostanie on uchwalony i wejdzie w życie, jednak zapoznanie się z proponowanymi w nim rozwiązaniami pozwoli na ocenę, w którym kierunku zmierza prawo pracy.
Pozostało 99% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu