Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-11-08

Jak zlikwidować spółkę małżeńską

Z końcem 2005 r. z ewidencji działalności gospodarczej zostanie wyeliminowana działalność zarejestrowana na imię obojga małżonków, czyli tzw. spółki małżeńskie.

Opracowała Edyta Wereszczyńska
Przez spółkę małżeńską należy rozumieć małżonków, którzy wspólnie prowadzą działalność gospodarczą na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (EDG), lecz nie zawarli ze sobą umowy spółki cywilnej. Pamiętajmy, że ostatnie takie firmy, które do tej pory nie dokonały odpowiednich przekształceń, zostaną wykreślone z ewidencji zaraz po 31 grudnia 2005 r.
Również na organy ewidencyjne nałożono stosowne obowiązki w tym zakresie. Otóż, jeśli małżonkowie nie złożą odpowiednich wniosków, sam organ ewidencyjny będzie zobligowany do wykreślenia wspólnego wpisu z ewidencji działalności gospodarczej.
Skutki cywilne
Według art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1808), do 21 lutego 2005 r. - czyli w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie powołanej ustawy - organ ewidencyjny miał obowiązek wezwać przedsiębiorców prowadzących spółki małżeńskie do złożenia wniosku o zmianę wpisu.
Pamiętajmy, że od początku przyszłego roku wspólne prowadzenie działalności gospodarczej przez małżonków możliwe będzie co do zasady tylko w formie organizacyjnej przewidzianej prawem cywilnym, tj. spółki cywilnej, lub przepisami kodeksu spółek handlowych, np. spółki jawnej.
Zatem po zmianie wpisu każde z małżonków będzie miało status odrębnego przedsiębiorcy, a w przypadku braku między nimi umowy spółki cywilnej - każde z małżonków będzie prowadziło odrębną pozarolniczą działalność gospodarczą.
Przypomnijmy, że mianem spółek małżeńskich potocznie określa się małżonków prowadzących działalność gospodarczą na podstawie jednego wpisu w gminnej ewidencji działalności gospodarczej. Należy przy tym mieć na uwadze fakt, że zawarcie tego typu umowy nie wymagało od małżonków zachowania formy pisemnej. Okazuje się bowiem, że jeśli mąż i żona wytyczyli sobie wspólny cel gospodarczy i działają razem, a nie zawiązali żadnej spośród spółek handlowych, choćby którejś osobowej (jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej), co oczywiście wymagałoby umowy na piśmie pod rygorem nieważności lub formy aktu notarialnego, to z całą pewnością mamy do czynienia ze spółką cywilną.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00