Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2005-08-09

Na jakich zasadach zwolnić pracownika?

Od 2 lat prowadzę działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu „saloniku prasowego” w sieci Kolporter. Od 1 stycznia 2005 r. prowadzę drugi salonik i wtedy zatrudniłam pracownika, początkowo na umowę zlecenie, a od 1 maja 2005 r. na umowę o pracę. Umowę tę zawarłam na 7 miesięcy. W chwili obecnej jeden z saloników, ze względu na nierentowność (po likwidacji kolektury LOTTO), zostanie zlikwidowany.
Nie wiem, w jaki sposób mam rozwiązać umowę zawartą na 7 miesięcy, by nie łamać prawa pracy i nie ponieść z tego powodu wysokich kosztów. Czy jest sposób, by rozwiązać tę umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia? Czy będę musiała wypłacać odszkodowanie? Co z przysługującym urlopem wypoczynkowym i na poszukiwanie pracy? Czy jedynym sposobem na rozwiązanie tej umowy jest likwidacja firmy? - Marta Ż. z Wrocławia
Odpowiedź na pytanie w dużej mierze zależy od treści umowy, którą zawarła Pani ze swoim pracownikiem.
Otóż przepisy kodeksu pracy przewidują, że z charakteru umowy o pracę na czas określony wynika, że umowa taka trwać ma tylko przez oznaczony w niej czas. W związku z tym pracownik i pracodawca właściwie nie muszą zawierać w niej dodatkowych postanowień dotyczących jej rozwiązania. Co do zasady bowiem umowa taka nie może być wypowiedziana ani przez pracodawcę, ani przez pracownika. Jednak jeśli strony zawierają umowę o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, mogą przewidzieć dopuszczalność jej wcześniejszego rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Jeśli strony przewidziały w umowie zawartej na czas oznaczony, dłuższy niż 6 miesięcy, możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za wypowiedzeniem, może to nastąpić również przed upływem 6 miesięcy jej trwania, choćby po miesiącu pracy. Pamiętać jednak należy, że oświadczenie o wypowiedzeniu należy złożyć na piśmie. Jeżeli jednak umowa na czas określony, dłuższa niż 6 miesięcy, nie zawiera możliwości jej wypowiedzenia - dokonane wypowiedzenie będzie nieważne. Pracownik będzie miał wówczas prawo do wynagrodzenia za okres przestoju z winy pracodawcy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00