comment
Porada
Data publikacji: 2005-08-02
Nieobecny pracownik
Usprawiedliwianie nieobecności
PYTANIE:
Prowadzę małą firmę transportową, zatrudniam ośmiu pracowników. Ostatnio jeden z pracowników przez parę dni nie przychodził do pracy, przy czym nikogo nie powiadomił o przyczynach, nie próbował nawet kontaktować się z firmą. Gdy udało mi się z nim skontaktować, przyniósł zwolnienie lekarskie - po tygodniu. Zwolnienie skończyło się, a pracownik do dziś nie pojawił się w pracy. Wydaje mi się, że pracownik nie może tak po prostu nie zjawić się w pracy, nikogo nie powiadamiając, co się z nim dzieje. Czy mogę zastosować wobec niego jakieś kary, sankcje? Najchętniej zwolniłbym go z pracy, ale nie wiem, czy taki powód wystarczy, nie chciałbym mieć potem kłopotów w sądzie. Omal nie straciłem przez niego klienta. - Leszek W. ze Świecia
ODPOWIEDŹ:
Pracownik miał obowiązek powiadomić Pana jako pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym czasie jej trwania. Ponieważ tego nie zrobił, ma Pan dwie możliwości: albo może Pan zastosować wobec pracownika karę porządkową, albo rozważyć zwolnienie w trybie dyscyplinarnym.
WYJAŚNIENIE:
Przepisy prawa pracy wskazują na to, że podstawowym obowiązkiem wynikającym z nawiązanego stosunku pracy jest świadczenie pracy umówionego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem. Kodeks pracy zawiera też przykładowe wyliczenie najważniejszych obowiązków, których wypełnianie jest zadaniem pracownika i to niezależnie od podstawy nawiązania stosunku pracy i rodzaju wykonywanej pracy. Wśród wymienionych obowiązków znalazł się również obowiązek przestrzegania czasu pracy ustalonego w zakładzie. Pracodawca powinien pamiętać o tym, by w sposób jakiego wymagają właściwe w tym zakresie przepisy, poinformować pracownika o jego obowiązkach związanych ze sposobem potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Co do zasady, obowiązki w tej kwestii powinien określać regulamin pracy, a jeżeli pracodawca nie jest zobowiązany do ustalania regulaminu pracy, ponieważ zatrudnia mniej niż 20 pracowników - tak jak Czytelnik - powinien każdego pracownika poinformować o warunkach zatrudnienia nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę. Przyjmuje się, że przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie. Są nimi również inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Przepisy wskazują jednoznacznie, że pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia.
Pozostało 76% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right