comment
Porada
Data publikacji: 2005-08-02
Zakaz konkurencji
Do czego zobowiązuje zakaz konkurencji?
PYTANIE:
Z moim pracodawcą rok temu podpisałem umowę o zakazie konkurencji (jestem inżynierem produkcji). Ostatnio prezes stwierdził, że to za mało, bo jego pracownicy mają w całości poświęcać się działalności na rzecz firmy. W związku z tym przedstawił nam aneksy do umów o zakazie konkurencji, z których wynika, że nie będziemy mogli podejmować żadnej działalności zarobkowej poza pracą. Nie jestem z tego zadowolony, bo dorabiałem sobie wprowadzaniem danych. Czy pracodawca może skutecznie mi tego zabronić? Czy można ustalić granicę, poza którą zakaz konkurencji już nie obowiązuje i do czego w rzeczywistości on zobowiązuje, skoro trzeba podpisywać kolejne umowy? - Paweł S. z Warszawy
ODPOWIEDŹ:
Pański pracodawca nie ma racji.
WYJAŚNIENIE:
Co do zasady, przyjmuje się, że pracodawca może z każdym pracownikiem zawrzeć umowę, w której pracownik zobowiąże się, że w czasie zatrudnienia nie podejmie na własny rachunek albo jako wspólnik lub członek władz spółki działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani nie będzie jej świadczyć w ramach stosunku pracy albo na podstawie umowy cywilnoprawnej na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność.
Natomiast samo pojęcie konkurencja - mimo że przepisy kodeksu pracy nie zawierają ścisłej definicji - oznacza, że jest to rywalizacja uczestników rynku, którzy dążąc do realizacji swoich celów, próbują przedstawiać swoim potencjalnym odbiorcom dóbr i usług oferty wyróżniające się spośród innych ceną, jakością czy innymi cechami, co w zamierzeniu ma doprowadzić do zawierania transakcji. Dlatego zarówno wśród praktyków, jak i doktryny powszechny jest pogląd, że strony, podpisując umowę o zakazie konkurencji, powinny wskazać określony zakres tego obowiązku, przy czym powinny kierować się potocznym i ekonomicznym rozumieniem konkurencji.
Pozostało 87% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu