Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-06-21

Kto odpowiada za podatki

Pozornie odpowiedź na pytanie, kto odpowiada za zapłatę podatku, jest prosta - podatnik. Pamiętajmy jednak, że w rzeczywistości odpowiedzialność ta rozciąga się na inne podmioty: płatników, następców prawnych, osoby trzecie pozostające z podatnikiem w określonych związkach. Znajomość przepisów regulujących to zagadnienie jest niezbędna, jeżeli nie chcemy odpowiadać za zaległości małżonka lub innych członków rodziny, kupić firmy z długami podatkowymi czy otrzymać spadku, do którego trzeba będzie jeszcze dopłacić. Musimy także zachować ostrożność, aby nie spłacać długów spółki, w której mamy udziały, czy też firmy, którą zarządzamy. Oczywiście na odpowiedzialność podatkową narażamy się, pomagając komuś uniknąć płacenia podatków przez tzw. firmanctwo lub korzystanie z powiązań rodzinnych czy kapitałowych. Warto jednak wiedzieć, że zobowiązanym do zapłaty podatku można stać się także nabywając majątek należący uprzednio do podmiotu gospodarczego mającego długi podatkowe, co trzeba uwzględniać zwłaszcza przy „okazyjnych” zakupach.

Matylda Arnold-Rogiewicz
Stan prawny na 14 czerwca 2005 r.
Podobnie wydaje się, że urząd skarbowy może sięgnąć do naszego majątku dopiero wtedy, gdy terminowo nie opłacamy podatku. Jednak w niektórych wypadkach zapłata zobowiązań podatkowych może być zabezpieczona na majątku podatnika, mimo że formalnie jeszcze nie nadszedł termin płatności. Z drugiej strony istnieją legalne możliwości, aby odwlec moment zapłaty podatku.
O tych zagadnieniach, a także o tym, jak się bronić, gdy już dojdzie do egzekucji podatku, piszemy w tym numerze „Poradnika”.
Odpowiedzialność podatnika i jego małżonka
Podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki.
Oznacza to, że zobowiązanie podatkowe, które nie zostało dobrowolnie uiszczone, może być egzekwowane z całego jego majątku, zarówno obecnie posiadanego, jak i tego, który zostanie nabyty dopiero w przyszłości. Jeżeli więc organ podatkowy będzie czujny i prowadząc egzekucję nie dopuści do przedawnienia, nad niesolidnym lub po prostu pechowym podatnikiem cały czas będzie wisiał miecz Damoklesa, a wszystkie zarobione lub otrzymane np. w drodze spadku środki będą trafiały do urzędu skarbowego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00