Data publikacji: 2005-04-05
Jak założyć firmę
Sytuacja na rynku pracy nie nastraja zbyt optymistycznie - o etat jest coraz trudniej, pracodawcy niechętnie podpisują umowy o pracę, rośnie liczba zwolnień. Między innymi z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie indywidualnej działalności gospodarczej. Własna firma może być doskonałą możliwością zatrudnienia i przynieść niezłe zyski, pod warunkiem że znajdziemy dobry pomysł na biznes. Pamiętajmy, że indywidualna działalność gospodarcza to nie jedyna forma, w której możemy prowadzić własny biznes. Jeżeli chcemy zminimalizować ryzyko ewentualnego niepowodzenia finansowego przedsięwzięcia, możemy zastanowić się nad spółką. Wtedy strat nie będziemy musieli pokrywać wyłącznie z własnej kieszeni, ale i zyski nie przypadną wyłącznie nam samym.
Andrzej Mamiński
Stan prawny na 20 marca 2005 r.
„Poradnik” krok po kroku omawia poszczególne etapy zakładania własnego biznesu, podpowiada też, gdzie szukać dobrych pomysłów na biznes. Wskazuje alternatywne i bardziej przyjazne od kredytów bankowych źródła pozyskania kapitału na własny biznes, a także przybliża wady i zalety poszczególnych form prawnych, w których możemy prowadzić działalność gospodarczą.
Przedstawiane zagadnienia zostały wzbogacone licznymi przykładami, tezami najważniejszych orzeczeń oraz poradami i wskazówkami ekspertów. Pojawiające się problemy zostały rozwiązane w licznych odpowiedziach na listy. Informacje mają walor wyłącznie praktyczny, tak aby „Poradnik” stanowił samodzielne kompendium na temat procedury zakładania własnej firmy.
Pomysł na biznes
Pierwszym krokiem do własnej firmy jest dobry pomysł. To on decyduje o sukcesie rynkowym całego przedsięwzięcia, a tym samym o wielkości zysków, które będziemy z niego czerpać. Musimy jednak liczyć się z faktem, że pomysł nietrafiony może oznaczać straty finansowe, które będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.
Pomysłów na własną działalność najlepiej jest poszukać w dziedzinach, na których się znamy i którymi się zajmujemy. Możemy np. wykorzystać swoje doświadczenie z dotychczasowej pracy na etacie lub wiedzę zdobytą na studiach. W dochodowy biznes możemy także przekształcić własne hobby. Doskonałym przykładem są tutaj firmy działające w branży komputerowej. Wymierne efekty przynieść też nam może dostrzeganie potrzeb otoczenia. Innym często wykorzystywanym sposobem jest naśladownictwo, czyli skopiowanie cudzego, sprawdzonego i dochodowego pomysłu na biznes. Można to zrobić, podpatrując działania rodzimych firm albo przenosząc na polski rynek sprawdzone rozwiązania z zagranicy. Gdy nie jesteśmy pewni, czy rynek kupi nasz pomysł i chcemy zminimalizować ryzyko ewentualnego niepowodzenia, możemy skorzystać z cudzej renomy i zostać franczyzobiorcą. Wówczas działamy pod cudzym rozpoznawalnym szyldem i korzystamy z doświadczeń przedsiębiorcy, który już odniósł sukces rynkowy.