Data publikacji: 2005-01-25
Prawo pracy w 2005 roku
Prawo pracy jest w każdej firmie dziedziną, której znaczenie trudno przecenić. Wpływa ona przecież bezpośrednio na relacje szefa z podwładnymi, pozwala na efektywną pracę, stanowi o zadowoleniu pracowników i tą drogą kreuje wyniki finansowe firmy. Z kolei lekceważenie przepisów może nas bardzo drogo kosztować - począwszy od grzywien za naruszenia praw podwładnych, a skończywszy na wielotysięcznych odszkodowaniach zasądzanych w najpoważniejszych sprawach. Dlatego tak ważna jest nie tylko znajomość regulacji prawnych, ale również świadomość ich praktycznych skutków. W tym roku ustawodawca oszczędził nam prawnego „trzęsienia ziemi” i zmiany w prawie pracy mają niezbyt szeroki zakres. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele nowych instytucji dopiero zaczęło funkcjonować i możemy pokusić się o pierwsze obserwacje i wnioski, zwłaszcza w kontekście kilkumiesięcznego członkostwa Polski w UE.
Anna Korotyńska, Adam Muszyński
Stan prawny na 15 stycznia 2005 r.
„Poradnik” przybliża prawo pracy w nowym ujęciu, skupiając się na praktycznych aspektach prezentowanej problematyki i regulacjach wątpliwych, które mogą nastręczać trudności. Omawiamy zawieranie umów i zasady ich rozwiązywania, nową regulację urlopów, kontrole w firmie, czas pracy, a także drażliwe kwestie nierównego traktowania pracowników. Nie stronimy też od uwag krytycznych, eksponując potencjalne zagrożenia, na które możecie się Państwo natknąć w pracy zawodowej. Całość jest zobrazowana przykładami, poradami ekspertów i orzecznictwem sądowym. Wszystko po to, by ułatwić poruszanie się po meandrach prawa i umożliwić tym samym sprawne i zyskowne prowadzenie firmy.
Zawieranie umów o pracę
Prawo oferuje szeroki wachlarz instrumentów, za pomocą których pracodawca i pracownik mogą regulować wzajemne prawa i obowiązki. Możemy tu wymienić umowy na czas nieokreślony, określony, okres próbny, na czas wykonywania określonej pracy, wreszcie na czas zastępstwa.
Umowa o pracę czy umowa cywilna
Podstawowe regulacje dotyczące stosunku pracy zawiera art. 22 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j.
Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.; ost. zm.
Dz.U. z 2004 r. nr 240, poz. 2407). Zgodnie z jego brzmieniem, abyśmy mogli zakwalifikować daną umowę, jako umowę o pracę, musi dojść do spełnienia kilku istotnych warunków. Znajomość tych unormowań pełni bardzo istotne funkcje praktyczne, niejednokrotnie w naszej firmie możemy bowiem napotkać przypadki, gdy niezadowolony podwładny, zatrudniony na umowę o dzieło lub zlecenie, będzie domagał się uznania, że w rzeczywistości był pracownikiem, by np. uzyskać dłuższy okres wypowiedzenia lub „wywalczyć” odszkodowanie za niezgodne z prawem zwolnienie.