Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-01-18

VAT w 2005 roku

Obowiązujące od 1 maja 2004 r. regulacje ustawy o podatku od towarów i usług przynoszą w praktyce wiele problemów związanych ze stosowaniem nowych unormowań. Nie zawsze przepisy, które zostały stworzone na podstawie unijnej VI Dyrektywy, dostosowane są do polskich realiów.

Luiza Boczek
Stan prawny na 11 stycznia 2005 r.
Na przykład wprowadzenie nowych zasad opodatkowania usług niematerialnych oraz kwestia sposobu traktowania towarów przekazanych na potrzeby reprezentacji i reklamy budzi wątpliwości, które ujawniają się dopiero w praktyce.
Wiele niejasności związanych jest z opodatkowaniem usług transportowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Kłopoty interpretacyjne dotyczą również opodatkowania towarów używanych, w tym samochodów. Wątpliwości - chociażby te natury czysto rachunkowej - pojawiły się w kwestii korekt podatku naliczonego. Niejasna jest sprawa opodatkowania premii pieniężnych - tutaj także urzędy skarbowe prezentują rozbieżne stanowiska.
W nowej ustawie zrezygnowano z konieczności podpisywania faktur. Mimo to okazuje się, że z pewnych pozapodatkowych względów takie podpisy warto jednak złożyć.
To tylko część niejasności, które pojawiają się podczas analizowania i - przede wszystkim - stosowania nowej ustawy o VAT. Ich wyjaśnienie przedstawiamy w „Poradniku”, który mają Państwo przed sobą. Ponadto prezentujemy również odpowiedzi na wiele innych, istotnych pytań dotyczących VAT-owskich regulacji.
Zasady opodatkowania leasingu
Od 1 maja 2004 r. umowę tzw. leasingu finansowego traktujemy jako dostawę towarów.
Leasing finansowy
Za dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535; dalej jako ustawa o VAT), uważamy przeniesienie prawa rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli przewiduje ona, że w następstwie normalnych zdarzeń nią przewidzianych lub z chwilą zapłacenia ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00