Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-11-30

Deklaracje podatkowe

Jedną z wielu wad zarzucanych polskiemu systemowi podatkowemu jest jego zbytnia formalizacja i skomplikowanie. Wydaje się, że większość działań zmierzających do wprowadzenia jasnych reguł ma charakter pozornego upraszczania systemu. Szczególnie widoczne jest to na przykładzie deklaracji i formularzy podatkowych. Z jednej bowiem strony prowadzone są działania zmierzające do ograniczenia objętości formularzy, z drugiej zaś rośnie liczba formularzy, z których zobowiązani jesteśmy korzystać.

Marek Kutarba
Stan prawny na 16 listopada 2004 r.
Aby ułatwić korzystanie z obowiązujących obecnie druków podatkowych, przedstawiamy dziś krótki przewodnik, który pozwala zorientować się kto, kiedy i jaki formularz powinien składać, rozliczając się z podatku dochodowego od osób fizycznych. Oczywiście nie jest to pełne kompendium wiedzy na temat tych formularzy, a jedynie krótki katalog tego, co już obowiązuje w zakresie najważniejszych podatków.
W opracowaniu znajdziecie Państwo nie tylko dokładny opis najważniejszych formularzy, ale również krótkie instrukcje dotyczące terminów i form ich składania. „Poradnik” podpowiada również, w jaki sposób poprawiać błędnie wypełnione formularze i wskazuje sytuacje, kiedy jest to konieczne. Wśród tych informacji znajdziecie Państwo przykłady ilustrujące dane zagadnienie oraz najczęściej zadawane pytania dotyczące tej tematyki z wyczerpującymi odpowiedziami i podstawą prawną.
Wypełnianie deklaracji i ich korekta
W myśl art. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. nr 137, poz. 926 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 173, poz. 1808), przez pojęcie deklaracja rozumie się zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci. Ordynacja podatkowa przewiduje ponadto, że jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, deklaracje mogą być składane w formie elektronicznej. Powinny zawierać dane w ustalonym formacie elektronicznym, zawarte we wzorze deklaracji określonym w odrębnych przepisach, powinny być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu oraz oznakowaniem przez wystawcę certyfikatu czasu, przy zachowaniu zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00