comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-11-02
Jak zdobyć środki na działalność firmy
Jednym z najistotniejszych warunków prowadzenia działalności i podjęcia efektywnej walki rynkowej jest zapewnienie firmie odpowiednich źródeł finansowania. W obecnej sytuacji gospodarczej ma to tym istotniejsze znaczenie, że na porządku dziennym są zatory płatnicze spowodowane przez nierzetelnych kontrahentów, duże obciążenia fiskalne, wysokie koszty pracy i inne okoliczności, które mogą spowodować utratę płynności finansowej i w efekcie marketingową „śmierć” przedsiębiorstwa. Zresztą pieniądze są potrzebne nie tylko na przetrwanie i bieżącą działalność. Żeby żyć, trzeba się rozwijać, dlatego dla utrzymania dobrej pozycji na rynku konieczne są ciągłe inwestycje i nakłady.
Anna Korotyńska, Stanisław Wurcel
Stan prawny na 19 października 2004 r.
Dlatego już zawczasu powinniśmy pomyśleć o źródłach finansowania działalności. Z pewnością korzystne dla przedsiębiorców jest to, że rynek oferuje szeroką gamę instrumentów finansowych, które mogą pokryć niedobory czy też umożliwić nowe inwestycje. Mamy zatem spore pole do manewru - począwszy od preferencyjnych kredytów dla firm, przez pożyczki, obrót wierzytelnościami, pomoc publiczną, a na unijnych funduszach kończąc.
Opracowanie, które macie Państwo przed sobą, stanowi kompendium wiedzy o finansowaniu firmy. Omawia poszczególne możliwości, eksponując ich zalety i wady, doradza, jak w zależności od potrzeb najskuteczniej i najszybciej uzyskać wsparcie. Prezentujemy sposoby na uzyskanie dotacji unijnych, które wyrastają na jedno z podstawowych źródeł finansowania sektora MSP, ze względu na powszechność i rozmiary pomocy. Wreszcie radzimy, jak zmniejszyć koszty pracy, gdzie szukać oszczędności i jak postępować, gdy firma wpadnie w finansowe tarapaty. Problematyka ta zobrazowana jest wziętymi z życia przykładami i poradami ekspertów. Naszym staraniem było, by opracowanie stanowiło cenną pomoc w poszukiwaniu „złotego środka”, umożliwiającego efektywną i zyskowną działalność.
Kredyt bankowy
Cechy umowy kredytowej
Pozostało 99% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu