Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-05-25

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Jedną z pierwszych decyzji podejmowanych przez osoby, które mają zamiar rozpocząć wykonywanie działalności gospodarczej, jest wybór odpowiedniej formy jej prowadzenia. Stosunkowo często wybór ten pada na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Tak jest zwłaszcza wtedy, gdy intencją przyszłych wspólników dysponujących odpowiednim kapitałem jest prowadzenie działalności większych rozmiarów, bez ryzyka obciążenia ich osobiście konsekwencjami podjętej działalności, a przy zachowaniu przez nich wpływu na kierunek i sposób funkcjonowania powołanego podmiotu gospodarczego. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nadaje się bowiem najlepiej do realizacji tych celów przede wszystkim dzięki posiadanemu przymiotowi osobowości prawnej, wyłączeniu odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki, a także dzięki jej kapitałowemu charakterowi. Jednocześnie forma spółki z ograniczoną odpowiedzialnością uwzględnia te elementy osobowe, które pozwalają wspólnikom na podejmowanie zasadniczych decyzji w spółce oraz które podkreślają więź gospodarczą pomiędzy wspólnikami a powołanym przez nich podmiotem. Cechy te powodują, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest formą prawną najczęściej wykorzystywaną przez inwestorów zagranicznych do podejmowania przez nich działalności gospodarczej na terytorium Polski.

Jak dostosować spółkę do nowych wymogów (2)
Sebastian Pabian
prawnik w Kancelarii Tomczak i Partnerzy Spółka Adwokacka
Zmiany w zakresie funkcjonowania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością dokonane ostatnią nowelizacją służą usprawnieniu funkcjonowania tych spółek, eliminując lub modyfikując te postanowienia, które utrudniały wykonywanie przez nie działalności gospodarczej. Niewykluczone jest przy tym, iż przepisy kodeksu spółek handlowych podlegać będą w przyszłości dalszym zmianom wynikającym z konieczności dostosowania przepisów do zmieniającej się praktyki życia gospodarczego.
Ustrój i funkcjonowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zostały uregulowane w ustawie z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; dalej jako k.s.h.). Regulacja ta ma podstawowe znaczenie dla wskazania zasad wykonywania działalności gospodarczej w ramach spółki, w tym także dla określenia praw i obowiązków jej wspólników. Ma to przede wszystkim znaczenie z uwagi na okoliczność, że przepisy dotyczące spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zostały co do zasady skonstruowane jako przepisy bezwzględnie obowiązujące, czyli takie, których zmiana wolą stron dokonujących czynności prawnej nie jest możliwa.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00