Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-05-11

Działalność socjalna pracodawcy

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest, stosownie do możliwości i warunków, zaspokojenie bytowych, socjalnych i kulturalnych potrzeb pracowników. Podstawowe mechanizmy sprawowania opieki socjalnej regulowane są ustawowo. Poznanie tych unormowań jest ważne zarówno dla pracodawców, jak i pracowników.

Martyna Zembrzuska
Stan prawny na 10 maja 2004 r.
Pracodawcy powinni poznać obowiązki, jakie nakładają na nich odpowiednie przepisy - pozwoli im to uniknąć odpowiedzialności za naruszenie praw pracowniczych. Pamiętać należy, że w wielu kwestiach przepisy określają jedynie swoiste ramy działalności pracodawcy, pozwalając mu na pewną dowolność w określaniu szczegółowych rozwiązań. Dla przykładu można wymienić tutaj pożyczki mieszkaniowe z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - to od pracodawcy zależy, czy będą one oprocentowane czy nie. Taki kształt przyjętych ustawowo unormowań może powodować, że te same kwestie mogą być różnie rozwiązane u poszczególnych pracodawców.
Pracodawcy powinni również pamiętać, że nie każde działania na rzecz pracowników mogą być finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - w tym przypadku działanie niezgodne z prawem może narazić pracodawcę na problemy z fiskusem. W tym zakresie precyzyjnie zostały określone cele, na jakie mogą być wydatkowane środki finansowe zebrane na koncie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Znajomość przepisów dotyczących działalności socjalnej jest ważna również dla pracowników - to oni jako korzystający ze świadczeń powinni wiedzieć, do jakich działań socjalnych pracodawca jest zobowiązany.
Tworzenie funduszu
Podstawową formą prowadzenia działalności socjalnej przez pracodawców jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Zasady jego tworzenia i funkcjonowania określone zostały w ustawie z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. nr 213, poz. 2081, dalej jako ustawa o ZFŚS).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00