Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-30

Akcyza w 2004 roku

1 maja 2004 r. Rzeczpospolita Polska staje się członkiem Unii Europejskiej. Wkraczamy do Wspólnego Rynku - obszaru bez granic wewnętrznych i barier celnych, w którym istnieje swobodny przepływ towarów i usług.

Paweł Tomczykowski
doradca podatkowy
Oczywista była konieczność dostosowania wewnętrznego polskiego ustawodawstwa do obowiązujących w UE zasad, wynikających przede wszystkim z unijnych dyrektyw. Dotyczy to każdej dziedziny prawa, również prawa podatkowego.
W związku z obowiązkiem harmonizacji uregulowań dotyczących podatków pośrednich uchwalone zostały dwie ustawy: ustawa o podatku od towarów i usług oraz odrębna od niej ustawa o podatku akcyzowym. Brak już zatem, tak jak było do tej pory, wspólnej regulacji tych podatków.
Głównym celem uchwalenia ustawy o podatku akcyzowym jest dostosowanie polskich przepisów do prawa wspólnotowego (ustawa wprowadza kilka zupełnie nowych instytucji prawnych) oraz całościowe ujęcie problematyki podatku akcyzowego w jednym, odrębnym akcie prawnym. Rozwiązanie to jest o tyle właściwe, że funkcje kontrolne i nadzorcze w zakresie podatku akcyzowego jeszcze w 2003 r. przekazane zostały organom celnym, natomiast w zakresie podatku od towarów i usług pozostały w gestii organów administracji podatkowej. Podobnie jest w przypadku większości krajów członkowskich UE.
Przepisy unijne
Przedmiotem przepisów wspólnotowych mogą być tylko wyroby, które we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej są traktowane jako wyroby akcyzowe.
Dlatego też w zakresie akcyzy przepisy unijne regulują jedynie opodatkowanie określonej grupy wyrobów, zwanych zharmonizowanymi. Wyroby te mogą być produkowane, przetwarzane, magazynowane lub przemieszczane przy zastosowaniu procedury zawieszenia poboru akcyzy. Zawieszenie to trwa aż do momentu właściwego wprowadzenia wyrobu do obrotu w danym państwie członkowskim. Wtedy też powstaje obowiązek zapłaty akcyzy. Jest ona uiszczana w tym państwie członkowskim, w którym dochodzi do ostatecznej konsumpcji wyrobu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00