comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-04-27
Jak rozliczać nowy podatek od towarów i usług
Przystąpienie Polski do Wspólnego Rynku wymogło na polskim ustawodawcy dokonanie wielu zmian w prawie. Ich uzasadnienie z reguły brzmi: konieczność dostosowania polskiego porządku prawnego do regulacji unijnych. Podobnie było w przypadku ustaw dotyczących podatków. Długo oczekiwana i szeroko dyskutowana ustawa o podatku od towarów i usług jest wynikiem obowiązku harmonizacji uregulowań dotyczących podatków pośrednich. Zaczęła ona obowiązywać 20 kwietnia 2004 r., ale większość jej przepisów znajdzie zastosowanie od 1 maja br.
Luiza Boczek, Paweł Tomczykowski
doradcy podatkowi
Stan prawny na 20 kwietnia 2004 r.
W „Poradniku” omówiono obowiązki podatników VAT, które są związane z naszą akcesją do UE, jak również wskazano na pozytywne skutki naszego członkostwa w zakresie podatków. Opracowanie zawiera szczegółową charakterystykę nowych rozwiązań, podaje definicje, omawia nowe instytucje podatkowe. Pierwsza część opracowania skupia się na przedstawieniu informacji dotyczących działań związanych z samym faktem wejścia w życie nowej ustawy. W tym zakresie podatnicy powinni podejmować decyzje jak najszybciej. Zaprezentowano też pokrótce unijny porządek prawny oraz nowe uprawnienia polskich podatników. Omówiono też wszelkie czynności rejestracyjne wymagane w przypadku każdej z kategorii podatników. Opisano przedmiot i podmiot opodatkowania, jak i zasady dokonywania rozliczeń podatku oraz jego zwrotu.
Za tydzień opublikujemy kolejną część z cyklu „VAT w 2004 roku”, w której omówione zostaną m.in. nowe stawki podatku oraz związana z nimi dokumentacja.
Nowa ustawa o VAT
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535, dalej ustawa o VAT) weszła w życie 20 kwietnia. Przeważająca część jej przepisów obowiązywać będzie od 1 maja 2004 r., część z dniem ogłoszenia ustawy (przepisy dotyczące składania zawiadomień przy sprzedaży wysyłkowej, przy wyborze ryczałtu związanego z usługami taksówek osobowych), a niektóre przepisy zaczęły obowiązywać 13 kwietnia (przepisy dotyczące rejestracji). Z kolei art. 41 ust. 12 (zastosowanie stawki 7% do usług dostawy, budowy, remontu lub przebudowy budynków mieszkalnych i ich części w ramach budownictwa społecznego) stosowany będzie od 1 stycznia 2008 r.
Pozostało 97% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right