comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-27
Jak założyć polską spółkę w UE
Wybranie formy prawnej działalności gospodarczej za granicą uzależnione jest od wielu czynników, takich jak wielkość posiadanego kapitału, rodzaj prowadzonej działalności, a nawet od regionu, w którym przedsiębiorca chce prowadzić działalność. Nie bez znaczenia są również regulacje podatkowe oraz wsparcie, jakie oferuje państwo dla danej branży. W większości krajów członkowskich Unii Europejskiej najpopularniejszą formą prowadzenia przedsiębiorstwa jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - dla małych i średnich firm oraz spółka akcyjna dla dużych. Unia daje możliwość tworzenia również zupełnie nieznanych w Polsce ponadnarodowych form prawnych - spółek europejskich.
Tomasz Pietryga
Stan prawny na 15 marca 2004 r.
Akcesja z Unią Europejską i związane z tym przyjęcie unijnego dorobku prawnego sprawia, że założenie firmy za granicą staje się prostsze. Jednak wskutek wprowadzenia przez większość państw UE okresów przejściowych w obszarze swobodnego przepływu pracowników - polscy przedsiębiorcy nadal będą napotykać utrudnienia. Problemem w dalszym ciągu pozostanie prowadzenie działalności gospodarczej na zasadzie samozatrudnienia, a także uzyskanie pozwolenia na pracę.
Łatwiej na unijnym rynku będzie przedsiębiorcom, którzy dysponują odpowiednim kapitałem. Tutaj w państwach członkowskich znikną wszelkie bariery dla zakładania spółek cywilnych, jawnych czy komandytowych. Ciągle jednak polscy przedsiębiorcy będą musieli ubiegać się o pozwolenia na pobyt dla kadry kierowniczej i swoich pracowników z Polski.
Formy ponadnarodowe
Unia Europejska nie wypracowała jeszcze wspólnego kodeksu spółek handlowych. Istniejące w poszczególnych państwach członkowskich różnice w unormowaniach prawnych dotyczących firm dodatkowo komplikują prace nad jednolitymi zasadami funkcjonowania przedsiębiorstwa w Europie. Trudno jest wypracować kompromis, który zadowoliłby wszystkich członków Wspólnoty.
Tymczasem już od wielu lat trwają prace nad stworzeniem ponadeuropejskich form prowadzenia działalności gospodarczej, dzięki którym poruszanie się przedsiębiorcy w gąszczu europejskich przepisów będzie prostsze. Część z nich - z większym lub mniejszym sukcesem - funkcjonuje już w UE w praktyce. Inne konstrukcje prawne dopiero się tworzą i zaczną obowiązywać za kilka lat.
Pozostało 97% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także