comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-02-17
Jak wprowadzać nietypowe formy zatrudnienia
Zatrudnienie typowe, klasyczne jest oparte na umowie o pracę na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze czasu pracy. Pozostałe formy zatrudnienia określane są jako nowe, nietypowe lub szczególne. Do nietypowych należą znane i często stosowane umowy na czas określony (zatrudnienie terminowe), zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy i poprzez agencje pracy tymczasowej. Jednocześnie pracodawcy poszukują kolejnych rozwiązań. Pojawiają się dotychczas nieznane formy zatrudnienia, takie jak np. job-sharing, work-sharing, praca na wezwanie. Często pracodawcy rezygnują z pracowniczych form zatrudnienia. Bardzo popularne jest samozatrudnienie.
Ewa Drzewiecka
Stan prawny na 16 lutego 2004 r.
Sposoby na elastyczne zatrudnianie pracowników poszukiwane są także w metodach zarządzania, takich jak np. outsourcing. W porównaniu z zatrudnieniem klasycznym, nietypowe i nowe formy zatrudnienia stwarzają możliwości lepszej organizacji pracy i ograniczenia jej kosztów. Z drugiej strony głównym zagrożeniem i problemem społecznym jest bezrobocie. Osoby pozostające bez pracy są gotowe świadczyć ją na warunkach oferowanych przez pracodawcę, często odbiegających od standardów prawa pracy.
W tym opracowaniu omówiono wybrane nietypowe i nowe formy zatrudnienia i metody zarządzania. Zamieszczone zostały również odpowiedzi na pytania dotyczące praktycznego ich zastosowania.
W polskim prawie pracy definicje zatrudnienia nietypowego konstruowane są najczęściej poprzez porównanie z modelem zatrudnienia, określanym jako typowe. Chodzi tu o zatrudnienie na czas nieokreślony, na podstawie umowy o pracę, w którym pracownik pozostaje w stosunku pracy wyłącznie ze swoim pracodawcą, świadcząc pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, w pomieszczeniach pracodawcy oraz korzystając z ochrony przed zwolnieniem. Wymogi takiego zatrudnienia powinny występować łącznie, brak któregokolwiek z nich rodzi nietypowy stosunek pracy. Odbiegającymi od tradycyjnego schematu zatrudnienia są:
Pozostało 98% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu