Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-02-10

Najkorzystniejszy system wynagradzania

Sytuacja gospodarcza zmusza pracodawców do poszukiwania oszczędności. Pojawia się zatem pytanie, jak stworzyć system wynagradzania, który z jednej strony będzie motywował pracowników do wytężonej pracy, z drugiej zaś pozwoli pracodawcy zoptymalizować koszty związane z ich zatrudnianiem. Aby to osiągnąć, należy dążyć do tego, by system wynagradzania był spójny z celami, jakie zamierza uzyskać pracodawca, i by w maksymalny sposób wykorzystywał możliwości racjonalizacji kosztów pracy, jakie dają przepisy prawne. Ważne jest więc m.in. odpowiednie dobranie systemu czasu pracy i jak najdłuższych okresów rozliczeniowych, tak by nie generować kosztów związanych z pracą w godzinach nadliczbowych, prawidłowe ustalenie harmonogramu czasu pracy. Należy także uważać, by uchronić się przed zarzutem dyskryminacji w zakresie wynagrodzenia za pracę i związanymi z tym roszczeniami przysługującymi pracownikowi.

Danuta Denkiewicz
Iwona Jaroszewska-Ignatowska
Stan prawny na 7 lutego 2004 r.
By stworzyć racjonalny system wynagradzania zatrudnionych pracowników, nie zawsze trzeba tworzyć nowe zasady. Wystarczy niewielka korekta systemu, który do tej pory funkcjonował. Aby nie obniżać realnych wynagrodzeń pracowników, ze względu na duże obciążenia zusowskie i fiskalne związane z zatrudnianiem, do obniżenia kosztów zatrudnienia ponoszonych przez pracodawcę wystarczy obniżyć wynagrodzenia zasadnicze pracowników, wprowadzając jednocześnie system dodatków do wynagrodzenia zwolnionych od składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz od podatku dochodowego od osób fizycznych.
W tym „Poradniku” wskażemy, jak efektywnie i zgodnie z prawem przeprowadzić taki zabieg.
Aby omówić zasady tworzenia systemów wynagradzania i wskazać, które z nich są najkorzystniejsze dla pracodawcy, należy najpierw wyjaśnić pojęcie „wynagrodzenie”. Oznacza ono w języku potocznym zapłatę, odpłatę, odwdzięczenie się za coś. Występuje także w języku prawnym (m.in. w przepisach kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego, kodeksu pracy) i prawniczym.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00