Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-01-20

Jak prawidłowo sporządzić bilans

Opracowanie „Sprawozdania finansowe za 2003 r.” omawia zasady sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego za 2003 rok przez kontynuujące działalność gospodarczą jednostki, które nie są bankami, biurami maklerskimi, funduszami powierniczymi, funduszami emerytalnymi oraz zakładami ubezpieczeń. Jednostki te zobowiązane są do sporządzania sprawozdań finansowych według układu określonego w załączniku numer 1 ustawy o rachunkowości. Zastosowanie przez jednostkę zasad rachunkowości ma zapewnić wykazanie w sprawozdaniu finansowym, wynikającym z poprawnie prowadzonych ksiąg rachunkowych, rzetelnego i jasnego obrazu sytuacji majątkowej, finansowej oraz wyniku finansowego jednostki.

Paweł Szalacha, biegły rewident
Stan prawny na 17 stycznia 2004 r.
Pierwsza część opracowania „Sprawozdania finansowe za 2003 r.” została poświęcona przedstawieniu zasad sporządzania bilansu. Niniejsza część omawia szczegółowo zasady wyceny aktywów i pasywów bilansu jednostki, przedstawia zasady rachunkowości, które muszą być przestrzegane przez jednostkę przy sporządzeniu bilansu, jak również przytacza przykłady pozwalające na lepsze zrozumienie omawianych zagadnień.
Pozostałe części sprawozdania finansowego jednostki, tj. wprowadzenie do sprawozdania finansowego, rachunek zysków i strat, dodatkowe informacje i objaśnienia, jak również zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych zostaną omówione w drugiej części opracowania, które ukaże się za tydzień.
Zgodnie z ustawą o rachunkowości, roczne sprawozdanie finansowe składa się przynajmniej z następujących części:
•  wprowadzenia do sprawozdania finansowego,
•  bilansu,
•  rachunku zysków i strat,
•  dodatkowych informacji i objaśnień.
Większe jednostki, których sprawozdania finansowe podlegają obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta, są ponadto obowiązane do sporządzenia dwóch dodatkowych części sprawozdania finansowego, takich jak:
•  zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00