comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-01-13
Podatek dochodowy od osób prawnych w 2004 roku
1 stycznia weszła w życie znaczna nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Najważniejsza zmiana to obniżenie podstawowej stawki podatku do 19%. Trzeba jednak zauważyć, że na tym samym poziomie ustalono podatek od przychodów z udziału w zyskach osób prawnych, co oznacza jego podwyżkę o 4 punkty procentowe. Inna istotna zmiana to ograniczenie możliwości dokonywania odliczeń z tytułu darowizn.
Sebastian Zagórski
Stan prawny na 10 stycznia 2004 r.
Największe zmiany dotyczą zwolnień od podatku. Jednak zdecydowana większość zmian w tym zakresie będzie obowiązywać dopiero od 2005 r. Nowelizacja wprowadza wiele niekorzystnych dla podatników rozwiązań, jak chociażby ograniczenie wydatków na świadczenie zdrowotne pracowników. Są także pozytywne unormowania, wśród których na uwagę zasługuje złagodzenie wymogów stawianych podatkowym grupom kapitałowym. Przy okazji nowelizacji dokonano także licznych drobnych zmian przepisów - zarówno porządkująco-uściślających, jak również zmieniających niektóre dotychczas obowiązujące rozwiązania.
Opracowanie szczegółowo omawia te zmiany. Ich poznanie jest niezbędne dla dokonania optymalizacji podatkowej i planowania wydatków.
Jedną ze zmian, które weszły w życie od 1 stycznia 2004 r., jest złagodzenie wymogów stawianych podatkowym grupom kapitałowym. Praktyka pokazała bowiem, że spełnienie dotychczas obowiązujących warunków było niezmiernie trudne. W efekcie, mimo że w praktyce gospodarczej występuje wiele powiązanych kapitałowo grup podmiotów, zwykle nie rejestrowały się one jako grupa kapitałowa dla celów podatkowych.
Od 1 stycznia 2004 r. obowiązują łagodniejsze niż dotychczas warunki, które muszą spełniać podatkowe grupy kapitałowe.
Należy zauważyć, że regulacje dotyczące grup kapitałowych do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. nr 202, poz. 1957; zwana dalej u.p.d.o.p.) zostały wprowadzone 1 stycznia 1996 r. Bardzo restrykcyjne wymagania spowodowały, że na początku były to przepisy martwe, pomimo że w kolejnych latach wymagania te kilkukrotnie łagodzono. Nie wpłynęło to jednak znacząco na popularność tej formy opodatkowania, o czym świadczy fakt, że w 2003 r. funkcjonowały w Polsce jedynie 3 grupy kapitałowe. Należy więc mieć nadzieję, że zmiana, która właśnie weszła w życie, zwiększy ich popularność wśród podmiotów tworzących różnego rodzaju holdingi.
Pozostało 97% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
Szkolenie
Książka