Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-01-06

Ryczałty podatkowe w 2004 roku

Jedną z form opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, uregulowany w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ryczałt jest uproszczoną formą opodatkowania w stosunku do zasad ogólnych. Podatnik ma mniejszy zakres obowiązków ewidencyjnych i sprawozdawczych. Ryczałtowiec nie zmniejsza swoich przychodów o koszty ich uzyskania, co rekompensuje mu niższa stawka podatkowa.

Anna Lesińska
Stan prawny na 2 stycznia 2004 r.
Podatek w tej formie opłaca się od uzyskanego przychodu, a jego wysokość wyznaczają określone przez ustawodawcę stawki - 3, 5,5, 8,5, 10, 17 i 20%. Wysokość stawki zależy od rodzaju prowadzonej działalności i charakteru przychodów. Jeżeli podatnik prowadzi działalność opodatkowaną różnymi stawkami, jest zobowiązany wykazywać w ewidencji przychody z każdego rodzaju działalności odrębnie.
W tym opracowaniu omawiamy zasady opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ze szczególnym uwzględnieniem zmian wynikających z nowelizacji z 12 listopada 2003 r., które zaczęły obowiązywać 1 stycznia br.
Przypomnijmy, iż od 1 stycznia 2003 r. podstawową formą opodatkowania są tzw. zasady ogólne (rozliczanie się za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów bądź ksiąg rachunkowych). Ponieważ brzmienie art. 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. nr 202, poz. 1958) budziło wątpliwości, ustawodawca wyraźnie zaznaczył, iż od 1 stycznia 2004 r. podatnicy mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy.
Podatnicy, którzy chcą się rozliczać za pomocą ryczałtu (i mają do tego prawo), muszą złożyć do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania na dany rok podatkowy. Oświadczenie takie należy złożyć do 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnicy rozpoczynający działalność w trakcie roku - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00