Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-02-11

ORDYNACJA PODATKOWA PO ZMIANACH

Ustawą z dnia 12 września 2002 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 169, poz. 1387) dokonano istotnej zmiany Ordynacji podatkowej. Zmienionych zostało wiele dotychczas istniejących instytucji prawnych, wiele nowych rozwiązań jest mniej korzystnych dla podatnika, wprowadzono także rozwiązania uprzednio nieznane. Jest to pierwsza zasadnicza nowelizacja Ordynacji podatkowej. Dotychczas dokonywano jedynie zmian o charakterze doraźnym i dostosowawczym. Natomiast nowela z dnia 12 września 2002 r. zmienia filozofię ogólnego prawa podatkowego i stosunek tego prawa do podatnika, określając w sposób wyraźny jego prawa i obowiązki.

Piotr Wąsowski
Stan prawny na 6 lutego 2003 r.
W doktrynie prawa podatkowego pojęcie „termin” używane jest w dwóch znaczeniach. W pierwszym oznacza pewien punkt w czasie, w drugim zaś używane jest do określenia jakiegoś okresu. Terminy zobowiązują do wykonania w oznaczonym czasie czynności przewidzianych w przepisach prawa. Zobowiązanie to dotyczy prowadzącego postępowanie i uczestników postępowania (w tym strony).
Nowelizacja z dnia 12 września 2002 r. zmieniła art. 12 oraz rozdział 7 działu IV Ordynacji podatkowej „Postępowanie podatkowe”. Zmieniono tytuł rozdziału 7, nadając mu brzmienie „Przywrócenie terminu”, i skreślono art. 161, którego treść wprowadzono bezpośrednio do art. 12. Znowelizowany art. 12 Ordynacji podatkowej normuje całościowo problematykę ustalania terminów (dotychczas to zagadnienie regulowały art. 161-164 Ordynacji podatkowej). Określono precyzyjnie zasady obliczania terminów. Ponadto art. 12 znajduje się w dziale I „Przepisy ogólne”, co pozwala na sformułowanie wniosku, iż dotyczy on całej Ordynacji podatkowej, a nie tylko uregulowań materialnoprawnych. Znowelizowany art. 12 Ordynacji podatkowej dotyczy więc wszelkich terminów płatności podatku. Ponadto należy zaznaczyć, iż skutki niedotrzymania terminu obciążają nie tylko podatnika, płatnika i inkasenta, ale również organ podatkowy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00