Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2002-11-12

Zamknięcie roku 2002

Poszczególne aktywa wykazuje się w bilansie w kolejności określonej w załączniku nr 1 do ustawy o rachunkowości, w formie dwustronnej lub jednostronnej tablicy. Bez względu na formę bilansu aktywa wykazuje się w dwóch grupach:
• aktywa trwałe,
• aktywa obrotowe.
Aktywa trwałe
Aktywa trwałe obejmują wartości niematerialne i prawne, rzeczowe aktywa trwałe, należności długoterminowe, inwestycje długoterminowe oraz długoterminowe rozliczenia międzyokresowe. Łączną wartość majątku trwałego według zasad wyceny, określonych przepisami ustawy o rachunkowości, wykazuje się w wierszu A jako sumę aktywów, która wynika z podsumowania wielkości wskazywanych w podporządkowanych wierszach oznaczonych cyframi rzymskimi: A.I, A.II, A.III, A.IV i A.V.
A.I. Wartości niematerialne i prawne
W wierszu A.I wykazuje się łącznie sumę wartości niematerialnych i prawnych. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości, są to nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych, prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, przeznaczone do używania na potrzeby jednostki, a w szczególności:
• autorskie prawa majątkowe, prawa pokrewne, licencje, koncesje,
• prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych oraz zdobniczych,
• know-how.
Definicja wartości niematerialnych i prawnych zawarta w ustawie o rachunkowości nie zawiera, w przeciwieństwie do ustaw podatkowych, zamkniętego katalogu wartości niematerialnych i prawnych.
Wartość liczbowa wartości niematerialnych i prawnych wynika z podsumowania wskazywanych wielkości w podporządkowanych wierszach oznaczonych cyframi arabskimi od 1 do 4, w których podaje się w wierszu:
• A.I.1 - koszty zakończonych prac rozwojowych,
• A.I.2 - wartość firmy,
• A.I.3 - inne wartości niematerialne i prawne,
• A.I.4 - zaliczki na wartości niematerialne i prawne.
Wiersz A.I.1 - koszty zakończonych prac rozwojowych - traktuje się nie jako prawa majątkowe, lecz wydatki mające charakter kosztów. Wycenia się je według faktycznie poniesionych, wiarygodnie udokumentowanych kosztów, gdy:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00