comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-07-03
Rachunki, kredyty i pożyczki bankowe oraz ich oferta rynkowa
Kredyt obrotowy
Kredyt obrotowy jest jedną z najczęstszych form kredytowania bieżącej działalności. Pozwala on na uzupełnienie środków własnych przedsiębiorstwa, niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Każda działalność gospodarcza wymaga zaangażowania odpowiednich środków finansowych, bowiem ich odpowiednia wysokość gwarantuje powodzenie i sukces firmy. Bardzo często na początku działalności firma nie ma zbyt dużego zapotrzebowania na kapitał obrotowy. Jednak wraz z rozwojem, wzrostem przychodów, rozbudową sieci dostawców i odbiorców potrzeby finansowania bieżącej działalności wzrastają. Okazuje się wtedy, iż właściciele nie mają więcej własnych środków, które można by zaangażować w działalność firmy. Rozwiązaniem, które umożliwi uzyskanie środków finansowych na bieżącą działalność, jest uzyskanie kredytu obrotowego.
Kredyt obrotowy przeznaczony może być w przypadku firmy produkcyjnej na sfinansowanie części dostaw.
W przypadku firmy usługowej kredyt obrotowy może być np. przeznaczony na sfinansowanie należności i przez to mieć wpływ na płynność finansową firmy.
Czas trwania umowy
Zazwyczaj kredyty obrotowe udzielane są na rok, chociaż nie ma przeszkód, aby taki kredyt został udzielony na 3 lata. W takiej sytuacji jednak należy pamiętać, że uzyskanie kredytu może być trudne. Bank bowiem, angażując się na 3 lata w finansowanie firmy, będzie stawiał dodatkowe wymogi ze względu na swoje bezpieczeństwo.
Uzyskanie kredytu na rok nie oznacza, że firma po upływie tego okresu utraci źródło finansowania. Banki po kolejnej, tym razem zwykle krótszej analizie, na wniosek klienta, odnawiają kredyt na kolejny okres, np. rok. Taka forma kredytowania jest bardzo korzystna i bezpieczna dla banku. Gdy bank po upływie okresu kredytowania przekona się, że kredytobiorca jest niesolidny, nie odnowi kredytu. W przypadku zaś kredytu obrotowego, np. 3-letniego, bank będzie musiał wypowiedzieć kredyt, a to wiąże się z dodatkowymi trudnościami.
Pozostało 95% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu