comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-08-27
Zmiany w kodeksie pracy
Podstawowy okres rozliczeniowy czasu pracy wynosić ma nie 3 jak obecnie, a 4 miesiące. Może on zostać przedłużony do 6, na przykład w budownictwie, rolnictwie i hodowli, przy pilnowaniu mienia lub osób, a także przy wykonywaniu prac użytecznych społecznie lub służących zaspokajaniu codziennych potrzeb ludności, lub nawet do 12 miesięcy (jeśli jest to dodatkowo uzasadnione nietypowymi warunkami organizacyjnymi lub technicznymi mającymi wpływ na przebieg procesu pracy). Takie rozwiązanie umożliwić ma pracodawcom bardziej elastyczne gospodarowanie czasem pracy, zwłaszcza w tych branżach, w których następują okresowe wahania koniunktury bądź ich działalność jest uwarunkowana porą roku lub warunkami atmosferycznymi.
Wprowadzenie dłuższego niż podstawowy okresu rozliczeniowego czasu pracy będzie możliwe w drodze układu zbiorowego pracy lub za zgodą zakładowej organizacji związkowej. Pracodawca, u którego nie działają związki zawodowe, będzie mógł wprowadzić dłuższy okres rozliczeniowy, po uprzednim zawiadomieniu właściwego inspektora pracy.
Przerywany czas pracy
Lepszemu wykorzystaniu czasu pracy służy także wprowadzenie tzw. przerywanego czasu pracy. Tam gdzie będzie to uzasadnione charakterem pracy, pracodawca będzie mógł wprowadzić pięciogodzinną przerwę niewliczaną do czasu pracy, ale płatną w wysokości połowy normalnej stawki godzinowej. Pracodawcy wolno będzie także wprowadzić jednogodzinną przerwę na spożycie posiłku lub załatwianie spraw osobistych. Przerwa ta nie będzie wliczana do czasu pracy.
Godziny nadliczbowe
Za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje jedna stawka - 50% wynagrodzenia (dotychczas za dwie pierwsze godziny pracownik otrzymywał 50% wynagrodzenia, za pozostałe - 100%). Tylko za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, w niedzielę i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, a także za godziny nadliczbowe przypadające w dniu wolnym od pracy udzielonym w zamian za pracę w niedzielę lub święto będące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy - dodatek wypłacany ma być w wysokości 100% wynagrodzenia.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu