Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-06-29

Odliczenia i zwroty VAT

Podstawowym uprawnieniem podatnika VAT jest prawo do obniżenia podatku należnego z tytułu sprzedaży towarów lub usług o podatek naliczony przy zakupach związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Prawo to może być jednak zrealizowane wyłącznie po spełnieniu ustawowo konkretnych warunków. W ściśle określonych przez ustawodawcę przypadkach podatnik może ubiegać się również o bezpośredni zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na swój rachunek bankowy. I tu również przepisy regulują warunki i procedurę uzyskiwania takiego zwrotu. Niestety, nie zawsze jest to regulacja precyzyjna - w praktyce zagadnienia związane z odliczeniem i zwrotem VAT budzą wiele wątpliwości interpretacyjnych, o czym świadczy choćby niejednolite orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczące tej materii. Problemom związanym z rozliczaniem naliczonego podatku VAT i sposobom ich rozwiązania poświęcone jest aktualne wydanie „Poradnika Gazety Prawnej”.

Artur Szymiczek
Stan prawny na 17 maja 2002 r.
Podstawowe prawo podatnika VAT do potrącenia podatku naliczonego od podatku należnego ustanawia art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 11, poz. 50 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2002 r. nr 19, poz. 185 - dalej ustawa o VAT), zgodnie z którym podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów lub usług. W świetle tego przepisu podatnik, określając wysokość swego zobowiązania podatkowego w deklaracji VAT, może (lecz nie musi) uwzględnić kwotę podatku naliczonego:
• określonego w fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług,
• wynikającego z dokumentu celnego oraz decyzji określonych w art. 11b ustawy,
• wynikającego z faktur dokumentujących import usług (z wyjątkiem podatku od usług turystyki wyjazdowej, związanych ze sprzedażą zwolnioną z podatku oraz czynnościami niewymienionymi w art. 2 ustawy o VAT).
Aby skorzystać z tego uprawnienia, trzeba jednak spełnić warunki określone w przepisach ustawy o VAT. Chodzi tu o:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00