Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2002-04-23

Jak bronić się przed urzędem skarbowym

Wdając się po raz pierwszy w spór z organami podatkowymi, z reguły nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak długotrwałym procesem jest postępowanie podatkowe. Ordynacja podatkowa zawiera dość precyzyjne regulacje odnoszące się do terminów załatwiania spraw podatkowych i to zarówno tych, które prowadzone są w pierwszej, jak i tych, które toczą się (są prowadzone) w drugiej instancji. Stwarzają też możliwość poskarżenia się na opieszałość urzędników, czy to do ich przełożonych, czy też do sądu.
Przepis art. 139 § 2 Ordynacji podatkowej stanowi, że sprawy, które mogą być rozpatrzone na podstawie dowodów przedstawionych przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania, powinny być załatwiane niezwłocznie. Zasada niezwłocznego załatwiania spraw dotyczy wyłącznie tych spraw podatkowych, w których nie ma potrzeby prowadzenia postępowania dowodowego, gdyż cały materiał dowodowy został przedstawiony organowi podatkowemu przez stronę.
W pozostałych przypadkach - tj. w tych sprawach, które wymagają prowadzenia postępowania dowodowego (wyjaśniającego) - sprawy powinny być załatwiane bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w ciągu miesiąca od dnia wszczęcia postępowania, chyba że przepisy Ordynacji podatkowej stanowią inaczej (art. 139 § 1). W konsekwencji przyjęło się uważać, że na załatwienie sprawy urząd skarbowy ma miesiąc.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00