Data publikacji: 29.06.2018
Organizacja rozliczeń gotówkowych w firmie
Analizując gospodarkę pieniężną firmy, należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób regulowane są płatności wobec kontrahentów i jak kontrahenci płacą firmie. Należy przeanalizować, ile tak naprawdę kosztuje zapłata gotówką, a ile przelewem z odroczonym terminem płatności.
Firma może rozliczyć się gotówką (zachowując wcześniej podane limity ograniczeń) lub płacić w późniejszym terminie, co najczęściej odbywa się przelewem. Oczywiście wydaje się, że najlepszym, a na pewno najpewniejszym sposobem otrzymania pieniędzy za sprzedany towar jest gotówka. Ale czy zawsze zapłata gotówką się opłaci?
Zarządzanie gotówką to jeden z elementów kształtowania płynności finansowej. Skuteczne zarządzanie gotówką może w znaczny sposób przyczynić się do zwiększenia dochodów firmy. Sterowanie przepływami gotówki polega na jak najszybszym inkasowaniu należności i jak najpóźniejszym regulowaniu zobowiązań.
Istnieje kilka sprawdzonych sposobów sterowania gotówką. Jedną z metod przyspieszenia inkasowania należności od odbiorców może być staranny dobór form płatności, np. gotówka, przelew albo czek lub weksel. Jeśli firma nie potrzebuje na dany moment gotówki to może bardziej opłacalne być odroczenie terminu płatności (oczywiście nie za darmo) i przyjęcie jako formy płatności przelewu. Warto też dopilnować, aby zainkasowana przez pracownika gotówka jak najszybciej została wpłacona do kasy.
Spowolnienie uiszczania płatności przez firmę jest znanym powszechnie sposobem na zarabianie pieniędzy. Płacenie czekiem zamiast gotówką lub przelewem bankowym także powoduje dłuższe zatrzymanie gotówki w firmie. Czasami nawet te kilka dni jest bardzo istotne.