Data publikacji: 22.01.2002
Koszty uzyskania przychodów w 2002 roku
Koszty związane z używaniem samochodu w działalności gospodarczej
Do kosztów uzyskania przychodów należą wydatki ponoszone przez podatnika w związku z używaniem samochodu do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Od 1 stycznia 2001 r. obowiązuje nowa definicja samochodu osobowego, która zalicza do tej kategorii samochody zmodyfikowane.
Zgodnie z art. 23 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, samochodem osobowym jest każdy samochód, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg. Samochodem osobowym jest więc każdy samochód o ładowności do 500 kg oraz każdy samochód o ładowności powyżej 500 kg, który ma homologację producenta lub importera spełniającą warunki dla samochodu osobowego.
W praktyce oznacza to, że poza nielicznymi wyjątkami większość pojazdów zakwalifikowanych do końca 2000 r. jako samochody inne niż osobowe o ładowności powyżej 500 kg jest obecnie traktowana przez przepisy podatkowe jako samochody osobowe.
Od 1 stycznia 2002 r. do 20 000 euro podwyższono wysokość odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od samochodów osobowych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odpisy amortyzacyjne mogą być zaliczone do kosztów w pełnej wysokości jedynie w przypadku, gdy wartość początkowa samochodu nie przekracza 20 000 euro w przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania. Natomiast odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia samochodu osobowego, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 000 euro przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłoszonego przez NBP z dnia przekazania samochodu do używania, nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).