Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2001-10-30

Inwentaryzacja roczna

W Polsce w okresie międzywojennym zasady inwentaryzacji majątku przedsiębiorstwa początkowo regulowały przepisy prawa gospodarczego byłych państw zaborczych, a od 1934 r. zagadnienia te określał Kodeks handlowy (rozporządzenie Prezydenta RP, które prawie w całości obowiązywało do końca 2000 r.).

Paweł Świderski
Stan prawny na 6 listopada 2001 r.
Po drugiej wojnie światowej system gospodarczy w Polsce wymagał odmiennych regulacji prawnych w zakresie inwentaryzacji dostosowanych do potrzeb jednostek gospodarki uspołecznionej, a nie spółek prawa handlowego. W związku z tym w czasach gospodarki centralnie sterowanej przepisy w zakresie inwentaryzacji wydawane były przez Ministra Finansów w formie zarządzeń i regulowały szczegółowo procedury związane z organizacją i przeprowadzeniem inwentaryzacji (zarządzenie Ministra Finansów z dnia 16 listopada 1983 r. w sprawie ogólnych zasad prowadzenia rachunkowości przez jednostki gospodarki uspołecznionej; MP nr 40, poz. 233 z późn. zm.).
Od 1995 r. obowiązuje ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. nr 121, poz. 591 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2001 r. nr 111, poz. 1195), której przepisy określają ogólne zasady przeprowadzania inwentaryzacji, a w szczególności rodzaje, zakres, terminy i częstotliwość oraz zasady ujęcia wyników inwentaryzacji.
Uchylone przepisy powołanego zarządzenia Ministra Finansów zawierały szczegółowe rozwiązania dotyczące inwentaryzacji, nie straciły one jednak na aktualności i dlatego są obecnie dla większości jednostek podstawą wewnętrznych regulacji w zakresie inwentaryzacji.
Pojęcie i zadania inwentaryzacji
Przepisy uchylonego zarządzenia Ministra Finansów z dnia 16 listopada 1983 r. z okresu gospodarki centralnie sterowanej kładły nacisk na techniczne problemy inwentaryzacji. Szczegółowe podejście do zagadnienia jest zrozumiałe z uwagi na krótką tradycję w tym zakresie, słabość kadry, a czasami opór kierownictwa jednostki, w którego interesie na ogół nie leżała poprawna inwentaryzacja. Celem przepisów było w szczególności zapewnienie:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00