Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-10-16

LOMBARD

PYTANIE
Zamierzam rozpocząć działalność polegającą na udzielaniu pożyczek pod zastaw. Proszę o wyjaśnienie, na jakich zasadach lombardy rozliczają się z podatku VAT. Czy będę musiała zainstalować kasę fiskalną? Czy lombard płaci podatek od czynności cywilnoprawnych? - Dorota W. z Myszkowa.
ODPOWIEDŹ
Działalność lombardów polega na udzielaniu pożyczek pod zastaw oraz na sprzedaży, w przypadku braku zwrotu w umówionym terminie pożyczki, zastawionej rzeczy.
WYJAŚNIENIE
Analizując opodatkowanie podatkiem VAT lombardów, należy brać pod uwagę, iż wykonywane są faktycznie dwie czynności - udzielenie pożyczki i sprzedaż. Każda z tych czynności co do zasady opodatkowana jest podatkiem VAT. Działalność w zakresie udzielenia pożyczek jest co prawda zaliczana do usług finansowych, które zwolnione są przedmiotowo z podatku VAT, jednak działalność lombardów została wyłączona z powyższego zwolnienia, co oznacza, że jest ona opodatkowana podatkiem VAT na zasadach ogólnych. Zgodnie z załącznikiem nr 2 poz. 13 pkt 3 do ustawy o podatku VAT, zwolniona z podatku VAT jest jedynie działalność lombardów wykonywana przez banki. Pozostała część działalności, tj. dokonywanie sprzedaży zastawionych rzeczy, podlega również opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych. Z momentem upływu terminu zwrotu pożyczki własność zastawionych rzeczy przechodzi bowiem z reguły na lombard, który dysponuje nimi jak właściciel (wynika to z zawartej umowy oraz praktyki lombardów). Sprzedaż tych rzeczy mieści się więc w dyspozycji art. 2 ust. 1 ww. ustawy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00