Artykuł
Najem lokali użytkowych
Prawa i obowiązki stron umowy
Uregulowanie praw i obowiązków stron umowy najmu stanowi jeden z jej kluczowych i koniecznych elementów i jest również kwestią niezwykle istotną z punktu widzenia późniejszego niezakłóconego wykonywania umowy.
Określając w umowie najmu lokalu użytkowego swoje uprawnienia i obowiązki, strony winny wziąć pod uwagę przepisy kodeksu cywilnego regulujące umowę najmu, zważywszy na fakt, iż niektóre z tych przepisów nie podlegają wyłączeniu w drodze umowy, z kolei inne, w zakresie nieuregulowanym odmiennie umową, stanowią jej treść i określają uprawnienia i obowiązki stron takiej umowy, mimo że nie zostały zapisane w jej treści.
Wydanie lokalu w stanie przydatnym do umówionego użytku
Podstawowym obowiązkiem wynajmującego, który musi zostać sprecyzowany w umowie najmu, jest obowiązek wydania lokalu w umówionym przez strony stanie i terminie.
Określenie sposobu korzystania z lokalu
W umowie najmu lokalu użytkowego strony powinny przede wszystkim określić cel i sposób użytku lokalu. Przeznaczenie lokalu na cele określone w umowie powinno pozostawać w zgodzie z jego przeznaczeniem określonym na podstawie art. 71 prawa budowlanego. Postulowane jest możliwie precyzyjne określenie sposobu korzystania z lokalu, a jednocześnie uregulowanie na tyle elastyczne, aby nie ograniczało najemcy w prowadzeniu zamierzonej przez niego działalności. Wynika to z faktu, iż określenie przeznaczenia lokalu determinuje dwie niezwykle istotne kwestie: sposób dostosowania lokalu dla potrzeb umówionego użytku i utrzymywania go w takim stanie przez okres trwania umowy oraz sposób korzystania z lokalu przez najemcę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right