Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2001-09-18

Ewidencja księgowa rozrachunków

Niektóre zagadnienia z tytułu sprzedaży

Sprzedaż produktów, towarów, środków trwałych (zwanych dla potrzeb VAT towarami) oraz usług podlega ewidencji księgowej zgodnie z zasadą memoriału (art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Oznacza to, że w księgach rachunkowych oraz wyniku finansowym powinny być ujęte wszystkie osiągnięte przychody (a także związane z nimi koszty) dotyczące roku obrotowego, niezależnie od terminu otrzymania za nie zapłaty. W związku z tym na kontach bilansowych wykazywane są należności od odbiorców, księgowane równolegle z przychodami ze sprzedaży towarów i usług oraz podatkiem VAT.

Umowa sprzedaży ma charakter stosunku prawnego wiążącego dwie strony. W myśl art. 535 k.c., w wyniku umowy sprzedaży sprzedający zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Według zasad zawartych w kodeksie cywilnym i przyjętych do rachunkowości, datą uzyskania przychodu ze sprzedaży jest dzień wydania (dostarczenia, postawienia do dyspozycji) nabywcy określonych towarów lub odbioru usług, w rezultacie wykonania umowy sprzedaży. Podstawą zapisów sprzedaży w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzające dokonanie takiej operacji gospodarczej: z reguły są to faktury VAT, a w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej – wydruki z kas rejestrujących.

W rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należne przychody to takie, które wynikają ze źródła przychodów, jakie stanowi działalność gospodarcza i które w jej następstwie stały się należnością, chociaż w rzeczywistości podatnik nie uzyskał jeszcze za nie zapłaty. Przychody te (podobnie jak w księgowości) pomniejsza wartość zwróconych towarów oraz udzielonych bonifikat i skont.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie określa, od którego dnia przychody uważa się za należne. Organy skarbowe z reguły przyjmują, że data uzyskania przychodu wiąże się z określonym stanem faktycznym, jaki wynika z:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00