Artykuł
Ewidencja księgowa rozrachunków
Umowy podstawa powstania rozrachunków cywilnoprawnych
Umowy cywilnoprawne stanowią podstawę powstawania rozrachunków w jednostkach.
Umowa sprzedaży
W umowie sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz (art. 535 k.c.). Celem takiej umowy jest przejście własności rzeczy (zarówno ruchomej, jak i nieruchomości) na nabywcę. Przeniesienie własności (posiadania) rzeczy ruchomych (np. towarów, materiałów) następuje zgodnie z ustaleniami umownymi, które w szczególności powinny określać sposób wydania i odebrania rzeczy. Może to być:
l
odebranie rzeczy przez nabywcę z magazynu sprzedawcy (dostawcy),l
dostarczenie rzeczy przez sprzedawcę do magazynu nabywcy (odbiorcy) lub też do miejsca wskazanego przez nabywcę,l
postawienie rzeczy do dyspozycji nabywcy, wysłanie rzeczy przez powierzenie ich przewoźnikowi.Również wydanie dokumentów, które umożliwiają rozporządzanie rzeczą, jest jednoznaczne z wydaniem samej rzeczy (art. 348 k.c.).
Ogólne zasady, określające moment sprzedaży, mogą zostać w omawianej umowie (i umowie dostawy) określone w sposób indywidualny, uzupełnione terminami i innymi warunkami. Przeniesienie własności rzeczy zgodnie z postanowieniami umowy stanowi spełnienie świadczenia, w tym momencie powstaje zobowiązanie nabywcy (odbiorcy) i jednocześnie należność sprzedawcy (dostawcy).
Przeniesienie własności rzeczy na podstawie umowy sprzedaży dokumentuje się najczęściej: protokołami odbioru, dowodami wydania towaru/materiału (formularz Wz) i sporządzonymi na ich podstawie fakturami VAT. Stosuje się też potwierdzenie odbioru bezpośrednio na fakturze. Umowę sprzedaży realizuje się poprzez wykonanie następujących czynności:
-
keyboard_arrow_right