Artykuł
Ocena zdolności kredytowej firmy
Ocena zdolności kredytowej firmy
Piotr Lip
Stan prawny na 10 lipca 2001 r.
Podstawową czynnością każdego banku, przed udzieleniem kredytu, jest zbadanie zdolności kredytowej kredytobiorcy. Jej analiza powinna dać odpowiedź, w jakim stopniu aktualna i przewidywana sytuacja finansowa kredytobiorcy zapewni spłatę kredytu wraz z odsetkami w terminie, a także jak wysoki jest poziom ryzyka bankowego i jaka jest konieczność utrzymywania rezerw na ewentualne straty.
Udzielenie kredytu, jego wysokość, termin spłaty oraz oprocentowanie bank uzależnia od wyników oceny zdolności kredytowej podmiotu. Istnieją różne klasyfikacje zdolności kredytowej, ale najogólniej można podzielić ją na zdolność kredytową pod względem wiarygodności prawnej kredytobiorcy i zdolność kredytową pod względem wiarygodności ekonomicznej. Wiarygodność prawna dotyczy przede wszystkim posiadania przez podmiot zdolności do czynności prawnych. Ponadto bank sprawdza m.in. stan ksiąg wieczystych, w których mogą znajdować się ewentualne wpisy hipotek, oraz rejestr zastawów. Z kolei ocena zdolności kredytowej pod względem wiarygodności ekonomicznej wymaga wieloaspektowego badania. W szczególności bierze się pod uwagę przedmiot działalności przedsiębiorstwa, technologię, kwalifikację i doświadczenie kadry kierowniczej. Drugą część tej oceny stanowi analiza ekonomiczno-finansowa obecnej i przyszłej sytuacji podmiotu.
Po zakończeniu analizy zdolności kredytowej bank podejmuje decyzję o udzieleniu bądź nieudzieleniu kredytu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że przez cały okres, na jaki zostanie udzielony kredyt, bank kontroluje i analizuje sytuację kredytobiorcy i gdyby zaistniały warunki, które dawały uzasadnione podstawy do stwierdzenia, że przedsiębiorstwo nie będzie w stanie spłacić kredytu w terminie, bank może zażądać jego natychmiastowej spłaty.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right