Konsekwencje podatkowe obrotu nieruchomościami
Podatkowe obciążenia właściciela nieruchomości
Podatek od nieruchomości
Podatek od nieruchomości należy do grupy podatków lokalnych stanowiących dochody gmin. Zasady ustalania i rozliczania tego podatku regulują przepisy ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. nr 9, poz. 31 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2000 r. nr 105, poz. 1115).
Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości, co do zasady, ciąży na osobach fizycznych, osobach prawnych, jednostkach organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, jeżeli podmioty te:
l
są właścicielami lub samoistnymi posiadaczami nieruchomości albo obiektów budowlanych nie złączonych trwale z gruntem,l
są użytkownikami wieczystymi nieruchomości lub ich części,l
są posiadaczami nieruchomości lub obiektów budowlanych nie złączonych trwale z gruntem, stanowiących własność Skarbu Państwa lub gminy, jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem lub z innego tytułu prawnego, a także z umowy zawartej z Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa albo z ustanowionego zarządu,l
posiadają bez tytułu prawnego nieruchomość bądź jej część albo obiekty budowlane nie złączone trwale z gruntem, stanowiące własność Skarbu Państwa lub gminy, z wyjątkiem nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub będących w zarządzie Lasów Państwowych.PRZYKŁAD
Wraz ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością jestem współwłaścicielem zabudowanej nieruchomości. Kto z nas powinien opłacać podatek od nieruchomości?
Zgodnie z uregulowaniami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, obaj współwłaściciele zobowiązani są do zapłaty podatku. Wynika to z faktu, iż obowiązek podatkowy spoczywa solidarnie na wszystkich współwłaścicielach nieruchomości.