Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-06-05

Spadki i darowizny a podatki

Spadki i darowizny a podatki

Marek Wysocki

Stan prawny na 12 czerwca 2001 r.

Celem niniejszego „Poradnika” jest przybliżenie problematyki prawa spadkowego przede wszystkim w ujęciu podatkowym, nie sposób jednak przy omawianiu tego tematu pominąć podstawowe przepisy prawa cywilnego dotyczące kwestii spadkowych. Cywilistyczne ujęcie spadków, darowizn i zasiedzenia ma istotne znaczenie w postępowaniu podatkowym.

Ten „Poradnik” będzie pomocny wszystkim Czytelnikom, których interesują kwestie związane z opodatkowaniem majątku nabytego nieodpłatnie – w drodze spadku lub darowizny.

Spadki

W krótkim opracowaniu nie sposób szczegółowo omówić systematykę obowiązującego prawa spadkowego, dlatego Czytelników zainteresowanych tą tematyką w szerszym zakresie odsyłam do przepisów Księgi IV kodeksu cywilnego (art. 922–1088) – „Spadki”:

l

tytuł I – zawiera uregulowania o charakterze ogólnym,

l

tytuł II – określa reguły dziedziczenia ustawowego,

l

tytuł III – określa rozrządzenia na wypadek śmierci, w tym kwestie dotyczące testamentu,

l

tytuł IV – normuje instytucję zachowku,

l

tytuły V–VIII – określają sytuację spadkobiercy,

l

tytuł IX – reguluje umowy dotyczące spadku.

Natomiast instytucja darowizny w prawie cywilnym jest unormowana w przepisach tytułu XXXIII Księgi III kodeksu cywilnego (art. 888–902).

Spadek

Spadkiem w ujęciu cywilistycznym jest ogół praw i obowiązków należących do spadkodawcy w chwili jego śmierci i przechodzących na jego następców prawnych.

Kodeks cywilny nie definiuje ściśle pojęcia spadek. Ustawodawca wskazuje jedynie w art. 922 § 1 i 2 k.c., jakie prawa i obowiązki wchodzą, a jakie nie wchodzą w zakres pojęcia spadku. Zgodnie z art. 922 § 1 k.c., prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób [...], natomiast § 2 tego artykułu stanowi, że nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00