Artykuł
VAT w eksporcie i imporcie
Eksport usług
Pojęcie eksportu usług
Eksportem usług, zgodnie z art. 4 pkt 6 ustawy o VAT, są usługi wykonywane przez podatnika poza państwową granicą RP. Eksporterem usług nie może być podatnik określony w art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, tzn. podmiot mający siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu za granicą RP. Podmioty te, nawet gdy są podatnikami VAT, nie dokonują eksportu usług w zakresie czynności dokonywanych poza granicami RP.
Usługi eksportowe można podzielić na materialne i niematerialne. W przypadku usług materialnych nie ma problemu z określeniem miejsca świadczenia usług. Znajduje się ono tam, gdzie dokonywane są działania podatnika decydujące o istocie danej usługi (np. budowa budynku poza granicami RP).
Pewien problem pojawia się niekiedy z ustaleniem miejsca świadczenia usług niematerialnych, np. pośrednictwa. Zazwyczaj ustala się je na podstawie faktycznego miejsca przebywania podatnika. Jeżeli przebywał on za granicą RP i tam też świadczył usługi, to jest to eksport usług. Niekiedy reprezentowana jest też ,,doktryna zaspokojenia potrzeb, tzn. eksportem usług są usługi zaspokajające potrzebę, która jest umiejscowiona za granicą, niezależnie od miejsca faktycznego wykonania usługi. Organy podatkowe przychylają się jednak do pierwszej z przedstawionych koncepcji. Na nią też wskazuje wykładnia art. 4 pkt 6 ustawy o VAT. Dla oceny eksportowego charakteru usługi nie ma znaczenia, czy jest ona świadczona na zlecenie polskiego czy też zagranicznego podmiotu ani też fakt, iż zapłata nastąpiła w walucie obcej (pismo Ministerstwa Finansów z 23 lipca 1993 r., nr PD3-8211-1123/93).
Pamiętaj, że
Eksporterem usług nie może być podatnik określony w art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, tzn. podmiot mający siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu za granicą RP.
Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy o VAT, eksportem usług są również:
l
usługi transportu międzynarodowego,l
usługi zagranicznej turystyki przyjazdowej, świadczone na terytorium RP przez osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej lub osoby fizyczne mające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium RP, pod warunkiem że: