Artykuł
Gwarancje, poręczenia, awale i akredytywy
Poręczenia Skarbu Państwa i niektórych osób prawnych
Poręczenia udzielane przez Skarb Państwa
Poręczenia spłaty kredytów
Poręczenia Skarbu Państwa, podobnie jak omawiane wcześniej gwarancje, reguluje ustawa o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne. Stosownie do jej art. 2 pkt 1, o poręczeniach udzielanych przez Skarb Państwa można mówić wtedy, gdy dotyczą one spłaty kredytów bankowych, wykonania zobowiązań wynikających z obligacji oraz wypłat odszkodowań za zniszczone, uszkodzone lub skradzione eksponaty wystawowe. Za Skarb Państwa stosownie do art. 1 ust. 2 ustawy działają w tej mierze odpowiednie organy państwowe (Rada Ministrów, Minister Finansów oraz Minister Kultury i Sztuki w porozumieniu z szefem resortu finansów). Dwa pierwsze podmioty wskazuje art. 3 ustawy, natomiast trzeci z wymienionych podmiotów § 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 1997 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania przez Skarb Państwa poręczeń i gwarancji oraz opłat z tytułu udzielonego poręczenia lub gwarancji (Dz.U. nr 99, poz. 606 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 1999 r. nr 92, poz. 1046).
Pamiętaj, że
Poręczenia są terminowe i udzielane są do kwoty z góry oznaczonej.
Do wierzycieli z tytułu ustanowionego poręczenia Skarbu Państwa mogą należeć kredytodawcy krajowi i zagraniczni (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy). Staną się nimi w chwili poręczenia przez Radę Ministrów albo Ministra Finansów w imieniu Skarbu Państwa spłaty części lub całości kredytu bankowego i związanych z nim odsetek, jeżeli kwota tego poręczenia przekroczy równowartość 1,5 mln euro. Kwota poręczenia może być podwyższona, z tym że jej maksymalny poziom nie może być wyższy niż 4,5 mln euro (art. 3 ust. 5 ustawy).
Poręczenia mogą być udzielane do wysokości 60% wykorzystanej kwoty kredytu objętego poręczeniem oraz do wysokości 60% odsetek od tej kwoty. Poręczenie może zostać udzielone w wyższej wysokości, ale tylko wtedy, gdy kredyt jest wykorzystany na realizację przedsięwzięcia o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej.