Bardziej europejski system celny
Procedury
Procedury uproszczone
Nowelizacją objęto również zasady dotyczące uproszczonego sposobu dokumentowania pochodzenia towaru. Zmiany miały na celu wprowadzenie ułatwień w zasadach otrzymywania pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej.
Za sprawą modyfikacji dotychczasowych przepisów zrezygnowano z warunku systematyczności prowadzenia działalności przez firmę, która ubiega się o korzystanie z takiej procedury. Wprowadzono natomiast warunek prowadzenia działalności gospodarczej co najmniej od roku. O dwa lata skrócono okres, w którym wnioskodawca, któremu wcześniej odebrano prawo stosowania procedury uproszczonej, nie może ubiegać się o pozwolenia na stosowanie uproszczeń. Teraz ograniczenia w tym zakresie obowiązują przez 3 lata.
Bardzo ważną zmianą jest wprowadzenie przepisów umożliwiających udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej także agencji celnej mogą one dokonywać odpraw celnych w ramach procedur uproszczonych w imporcie i eksporcie. Kodeks przewiduje tu jednak warunek, by agencja dokonywała czynności w formie przedstawicielstwa pośredniego. Powoduje ono, że agencja jest z mocy prawa dłużnikiem, czyli jest zobowiązana do zapłaty całości długu celnego w razie nieprawidłowego zgłoszenia towaru do odprawy. Pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej może zostać udzielone agencji celnej, także jeżeli występuje jako przedstawiciel bezpośredni w danej procedurze celnej. Przypadki, w których może zostać wydane takie pozwolenie, ma określić Minister Finansów. Wydane przez niego rozporządzenie wskaże w szczególności warunki, jakie powinna spełniać agencja celna, rodzaje towarów oraz procedury celne, w których agencja występuje jako przedstawiciel bezpośredni.