Artykuł
Mali i średni przedsiębiorcy w świetle nowego prawa działalności gospodarczej
Swobody gospodarcze
W dobie przystępowania Polski do Unii Europejskiej nie sposób pominąć tak ważnego zagadnienia, jak kwestie swobód gospodarczych Wspólnego Rynku, tym bardziej że prowadzenie działalności gospodarczej przez małych i średnich przedsiębiorców nie musi przecież ograniczać się do terytorium Polski.
Rozwiązania unijne
Rozwiązania prawne, które stanowią podstawowe ramy dla działalności gospodarczej w krajach Unii, znajdujemy w prawie wspólnotowym pierwotnym, tj. traktatach, i wtórnym czyli dyrektywach i innych aktach niższego rzędu. Wiele kwestii szczegółowych pozostaje jednakże nadal w gestii poszczególnych państw, stąd odpowiedzi na niektóre pytania należy wciąż poszukiwać w wewnętrznym systemie prawnym krajów członkowskich.
Podstawowe zasady, na których opiera się Jednolity Rynek Europejski, pozostają niezmienne, a zasada nadrzędności prawa wspólnotowego powoduje, że ma ono pierwszeństwo przed prawem krajowym, co w dużej mierze przyczynia się do stopniowej harmonizacji rozwiązań prawnych krajów członkowskich.
Zaznaczyć należy, że w niniejszym opracowaniu zawarto jedynie podstawowe informacje na temat wspomnianych już zasad prowadzenia działalności na Wspólnym Rynku. Omówione zostały niektóre rozwiązania przyjęte w prawie wspólnotowym, dotyczące zakładania przedsiębiorstw, oddziałów, przepływu kapitału, małych i średnich przedsiębiorstw.
Swoboda przepływu towarów
Podstawową zasadą, na której opiera się polityka gospodarcza Unii Europejskiej, jest swoboda przepływu towarów. Obejmuje ona całą wymianę towarową i polega na zakazie nakładania przez państwa członkowskie ceł przywozowych, wywozowych oraz opłat o podobnych skutkach, a także przewiduje wprowadzenie wspólnej taryfy celnej w stosunkach z państwami trzecimi.
Takie uregulowanie oznacza, iż towar dopuszczony do obrotu na terytorium jednego z państw członkowskich tj. taki, który został tam wytworzony lub importowany z terytorium państwa trzeciego po spełnieniu wszelkich formalności importowych, może być przedmiotem swobodnego obrotu na terytorium pozostałych państw członkowskich.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right