Legalne sposoby zmniejszania obciążeń podatkowych dla osób prawnych
Przerzucanie dochodów, szacowanie podstawy opodatkowania
Na arenie międzynarodowej zjawisko przerzucania dochodów szczególnie do krajów zaliczanych do rajów podatkowych występuje na dużą skalę, jako jeden z bardziej opłacalnych dla przedsiębiorców sposobów obniżenia należności podatkowych.
Podkreślić należy, iż przerzucanie dochodów nie zawsze wynika z chęci ominięcia przepisów podatkowych, zaniżenia wymiaru opodatkowania lub też wyboru kraju o liberalnym systemie podatkowym, w którym opodatkowanie transakcji jest korzystniejsze dla stron.
Czynnikami powodującymi przerzucanie dochodów są m.in.:
l
naciski rządów poszczególnych państw wysoko rozwiniętych w zakresie wyceny celnej w transakcjach międzynarodowych,l
naciski wywierane na spółkę dominującą przez jej udziałowców lub akcjonariuszy mające na celu wykazywanie wysokiej rentowności firmy (takie postępowanie powoduje, że spółka dominująca poprzez odpowiednie kształtowanie cen w stosunkach ze spółkami od niej zależnymi bezpośrednio lub pośrednio wykazuje część dochodów wypracowanych przez spółki zależne jako dochody osiągnięte ze swojej działalności).Postanowienia, których celem jest zapobieganie przerzucania dochodów, znalazły wyraz m.in. w dwustronnych umowach o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu. Umowy te wyrażają akceptowaną przez praktycznie wszystkie państwa zasadę wolnej konkurencji, zgodnie z którą stosunki między podmiotami gospodarczymi powinny być układane na zasadach wolnego rynku.
W przypadku gdy jeden przedsiębiorca narzuca drugiemu warunki handlowe różniące się od wolnorynkowych w taki sposób, że ten drugi przedsiębiorca wykazuje dochody niższe niż wypracowane w rzeczywistości, właściwe organy fiskalne zyskują prawo do oszacowania i odpowiedniego opodatkowania przerzuconego dochodu.
Jak wynika z międzynarodowej praktyki biznesowej, bardzo często faktycznym celem przerzucania dochodów przez przedsiębiorców (osoby prawne oraz osoby fizyczne) jest zaniżenie płaconego podatku. Omawiany proceder polega na dokonywaniu transferu dochodów z krajów, w których ten dochód został wytworzony, do krajów, w których: