Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-03-06

Legalne sposoby zmniejszania obciążeń podatkowych dla osób prawnych

Problematyka podwójnego opodatkowania

W niniejszym opracowaniu nie sposób nie poruszyć szerzej zagadnień dotyczących problematyki podwójnego opodatkowania, które zmniejsza zyski zarówno osób prawnych, jak i osób fizycznych.

Wskazać należy, że prawodawstwo regulujące korzystanie z krajów – rajów podatkowych często odwołuje się do postanowień międzynarodowych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Stąd doniosłość zagadnienia podwójnego opodatkowania, jak i regulacji charakterystycznych dla umów wielostronnych i dwustronnych o jego unikaniu.

Podwójne opodatkowanie w znaczeniu prawnym polega na dwukrotnym obciążeniu podatkiem dochodu lub majątku znajdującego się w rękach tej samej osoby lub wypracowanego przez tę samą firmę. W praktyce podwójne opodatkowanie najczęściej występuje w sytuacji, gdy dochód osoby prawnej po opodatkowaniu jest rozdzielany jako dywidenda między akcjonariuszy, którzy płacą z tego tytułu podatek dochodowy od osób fizycznych. Takie podwójne opodatkowanie może mieć charakter krajowy lub międzynarodowy.

Podwójne opodatkowanie w skali międzynarodowej stanowi de facto rezultat kolizji przepisów podatkowych dwu lub większej liczby państw. Do kolizji takiej dochodzi m.in. w sytuacji, gdy jeden i ten sam przedsiębiorca (osoba fizyczna lub prawna) spełnia wymogi osobistej odpowiedzialności podatkowej jednocześnie w co najmniej dwu państwach.

Zastanówmy się nad przyczyną takiego stanu faktycznego. W zasadzie każde państwo opodatkowuje dochody osób fizycznych, mających miejsce zamieszkania na jego terytorium bądź też przebywających na tym terytorium przez określony czas – niezależnie od tego, czy źródło dochodu znajduje się na tymże terytorium czy też za granicą. Dodatkowym powodem kolizji przepisów podatkowych jest nakładanie podatków przez państwa na wszystkie dochody, których źródło znajduje się na ich terytorium, i to niezależnie od tego, czy przedsiębiorca (osoba fizyczna lub prawna) uzyskujący dochód znajduje się aktualnie na terenie danego państwa czy też poza jego granicami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00