Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 27-09-2024
Artykuł aktualny na dzień 27-09-2024
Data publikacji: 2021-11-25

Czas na zmiany w zasiłkach

Przedsiębiorcy jako płatnicy składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak również osoby ubezpieczone, muszą być gotowi na liczne zmiany, jakie przewidział polski ustawodawca w zakresie przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych od 1 stycznia 2022 r., a dokładnie w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zmiany wprowadziła ustawa z 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2021 poz. 423, zwana dalej: ustawą zmieniającą)1. Dodatkowo zaprezentowane zmiany obejmują również zmiany w ustawie z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1133 ze zm.; dalej: ustawa zasiłkowa). Poniżej zostały wskazane najważniejsze zmiany, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Wstrzymanie świadczenia z powodu długu

Ustawa zmieniająca wprowadza zmianę w zakresie nieterminowego regulowania składek na ubezpieczenia społeczne, co może wpłynąć na zatrzymanie świadczenia rehabilitacyjnego oraz zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego (art. 4 ustawy zmieniającej) w razie wystąpienia w dniu powstania prawa do świadczenia zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne na kwotę przekraczającą 1 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów, do czasu spłaty całości zadłużenia.

Dotychczas, gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą, osoba

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00