Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2020-03-23

Firma w obliczu koronawirusa

Jak pracodawca powinien postępować podczas zagrożenia epidemią? Od początku roku z uwagą przyglądaliśmy się wydarzeniom związanym z zachorowaniami na koronawirusa, najpierw w Chinach, a później we Włoszech. Od kilku tygodni jest to także temat numer jeden w Polsce. Odwołane zajęcia na uczelniach, zamknięte szkoły i niektóre biura, odwołane koncerty i konferencje. W kontekście tych wydarzeń warto podsumować kwestie dotyczące obowiązków i uprawnień pracowników oraz pracodawcy w tym trudnym okresie.

Na początku warto podkreślić, że poniższe informacje w większości (poza regulacjami wynikającymi wprost ze specustawy), mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w sytuacji zagrożenia koronawirusem, ale także w innych sytuacjach kryzysowych, choćby sezonowo szalejącej grypy.

Nie wszystkie dotychczas obowiązujące zasady pracy znajdują zastosowanie w sytuacji zagrożenia koronawirusem. 8 marca 2020 r. weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem choroby COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (zwana dalej „specustawą”), której celem jest zminimalizowanie zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Praca zdalna, home office

Jedną z form odseparowania pracownika lub zminimalizowania przemieszczania się pracowników w miejscach, w których występują przypadki zarażenia wirusem, jest zalecenie wykonywania pracy z domu – o ile oczywiście zadania danego pracownika mogą być wykonywanie zdalnie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00