Regulacje prawne dotyczące zatrudniania obywateli Ukrainy w Polsce
Na legalnych papierach
Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej zatrudniają do pracy obywateli Ukrainy. Trzeba jednak pamiętać, że aby zatrudnić cudzoziemca, należy przed rozpoczęciem wykonywania przez niego pracy dopełnić formalności związanych z legalizacją jego pracy i pobytu w Polsce.
Zgodnie z danymi, w 2016 roku około 83 proc. wszystkich wydanych zezwoleń na pracę dotyczyło obywateli Ukrainy, ich liczba wyniosła aż 106 223. Natomiast liczba zarejestrowanych oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy dla obywateli Ukrainy wyniosła aż 1 262 845.
Prawo do wykonywania pracy i prawo do pobytu to dwa odrębne od siebie uprawnienia. Pracodawca musi upewnić się, że obywatel Ukrainy oba te prawa posiada. Istotne jest, że pracodawca ma także obowiązek monitorowania aktualności tych uprawnień i w momencie, kiedy okaże się, że straciły one ważność, nie może on dopuścić takiego pracownika do dalszego wykonywania pracy.
Oświadczenia
Zgodnie z polskim prawem, cudzoziemiec niebędący obywatelem UE (w tym Ukrainiec), który zamierza wykonywać w Polsce pracę, co do zasady, musi posiadać zezwolenie na pracę. Obywatele Ukrainy chcący pracować w Polsce należą jednak do grupy obcokrajowców podlegającym łatwiejszym procedurom legalizacji pracy w Polsce. Do tego samego grona należą także pracownicy z Rosji, Mołdawii, Armenii, Białorusi, Rosji i Gruzji. W przypadku obywateli tych krajów polskie przepisy przewidują wyjątek od obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę - pozwalają na uproszczoną legalizację zatrudnienia poprzez rejestrację oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy.