Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-07-25

Rola mediacji w prawie pracy i sporach zbiorowych

Interwencja w spór

Eskalacja sporów pracowniczych stanowi zagrożenie dla biznesu. Nadwyrężany jest wizerunek firmy jako atrakcyjnego pracodawcy, a procesy sądowe mogą skutkować utrudnioną rekrutacją, utratą pracowników oraz kłopotami z pozyskaniem i utrzymaniem talentów. Gdy strony sporu nie są w stanie samodzielnie się porozumieć, dobrym rozwiązaniem może być rozpoczęcie mediacji.

Kinga Markert

Autorka jest mediatorem, moderatorem i trenerem. Prowadzi firmę Markert Mediacje, oferującą usługi związane z rozwiązywaniem sytuacji kryzysowych i konfliktowych. Wiele lat pracowała w wewnętrznym dziale HR.

Kontakt:

kinga.markert@mediacje.biz

Rozgłos wywołany konfliktem wpływa na sposób postrzegania firmy zarówno przez jej pracowników, jak i klientów. Spada morale i lojalność osób już zatrudnionych. Procesy sądowe zagrażają też wynikowi finansowemu organizacji. Klienci odchodzą do konkurencji. Firmom nie opłaca się więc trwać w nierozstrzygniętym sporze.

Nie tylko proces

Proces sądowy nie musi być jedynym wyjściem, nawet w ostrych konfliktach pracowniczych. Zawsze warto podjąć próbę negocjacji. Jeśli strony nie są w stanie samodzielnie się porozumieć, kolejnym krokiem powinny być mediacje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00