Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-04-24

Wyjście awaryjne

W jaki sposób zatrudnić pracownika tymczasowego

Łukasz Prasołek

Autor jest sędzią w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

KONTAKT: personel@infor.pl

Praca tymczasowa to jeden ze sposobów na poradzenie sobie przez firmę z sytuacjami spiętrzenia prac terminowych albo z zaspokojeniem bieżących potrzeb w okresie letnim, kiedy większość pracowników chciałaby wykorzystać urlopy wypoczynkowe. W takich przypadkach pracodawcy często zgłaszają się do agencji pracy tymczasowej, by wypożyczyć od niej pracowników.

Praca tymczasowa charakteryzuje się występowaniem trzech stron w stosunku zatrudnienia. Agencja pracy tymczasowej dokonuje rekrutacji i zatrudnia pracownika tymczasowego, który następnie będzie pracował na rzecz podmiotu trzeciego, jakim jest pracodawca użytkownik, który tylko korzysta z pracy pracownika, a nie jest formalnie jego pracodawcą. Korzystanie z pracy pracowników tymczasowych nie obciąża służb kadrowo-płacowych pracodawcy, gdyż większość obowiązków związanych z ich zatrudnianiem spoczywa na agencji pracy tymczasowej. Dlatego jest to bardzo wygodna forma zatrudniania, zwłaszcza krótkoterminowego.

Nie zawsze możliwe

Nie w każdej sytuacji pracodawca może skorzystać z pracowników tymczasowych. Wynika to z definicji pracy tymczasowej, zawartej w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (dalej ustawa o zpt). Zgodnie z nią pracą tymczasową jest wykonywanie na rzecz pracodawcy użytkownika przez okres wskazany w ustawie:

l  zadań o charakterze sezonowym, okresowym lub doraźnym,

l  prac, których terminowe wykonanie przez etatowych pracowników nie byłoby możliwe,

l  prac, których wykonywanie normalnie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę.

Zadania sezonowe powinny się wiązać z porami roku, a okresowe charakteryzować powtarzalnością (cyklicznością). Prace doraźne natomiast będą to prace o charakterze dorywczym, które nie będą związane z normalną działalnością pracodawcy użytkownika, a będą wynikiem jakichś nietypowych, nieprzewidzianych okoliczności. W przypadku prac, których terminowe wykonanie przez pracowników pracodawcy nie było możliwe, trzeba wziąć pod uwagę, aby nie były one związane z bieżącą obsługą pracodawcy, gdyż w tej przesłance chodzi o pewne spiętrzenia prac, jak np. wzrost zamówień. Natomiast przy zastępstwie nieobecnego pracownika nie jest ważna przyczyna nieobecności i jej charakter, a jedynie, czy jest to obecność usprawiedliwiona czy nieusprawiedliwiona. Należy jednak pamiętać, że w żadnym przypadku pracownik tymczasowy nie może zastępować pracownika, który bierze udział w strajku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00